Προκριματικά Euro: Ο Σφιντέρσκι «καθάρισε» για τους Πολωνούς, «απόδραση» με Βλάχοβιτς για Σερβία

Η νίκη της Πολωνίας επί της Αλβανίας

Το γκολ του πρώην επιθετικού του ΠΑΟΚ, Κάρολ Σφιντέρσκι, έκανε τη διαφορά για την Πολωνία του Φερνάντο Σάντος που επιβλήθηκε με 1-0 της Αλβανίας. Διπλό για τη Σερβία στο Μαυροβούνιο, ανατροπή για την Αυστρία.

5ος Ομιλος

Η Πολωνία αντέδρασε στην ήττα της πρεμιέρας από την Τσεχία, επικράτησε δύσκολα 1-0 της Αλβανίας και πέτυχε την πρώτη νίκη στον όμιλο. Οι Πολωνοί ήταν καλύτεροι, είχαν στιγμές και στο 41' με το πέναλτι του Σφιντέρσκι πήραν τους τρεις βαθμούς. Οι Αλβανοί πίεσαν στην επανάληψη, προσπάθησαν να πάρουν το βαθμό, χωρίς όμως να έχουν ουσία.

Γκέλα για την Τσεχία, αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα εκτός έδρας με τη Μολδαβία. Οι Τσέχοι μετά τη μεγάλη νίκη της πρεμιέρας δεν παρουσιάστηκαν τόσο καλοί, είχαν τον έλεγχο, αλλά όχι και τον τρόπο να βρουν δίχτυα.

6ος Ομιλος

Ακάθεκτη στην κορυφή του ομίλου συνέχισε η Αυστρία, η οποία επικράτησε 2-1 της Εσθονίας κι έκανε το 2Χ2. Παρά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με το γκολ του Σαπίνεν, οι Αυστριακοί κατάφεραν να αντιδράσουν και να φέρουν τούμπα τα δεδομένα στο β΄μέρος. Αρχικά στο 68΄ο Κάιντζ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, ενώ είκοσι λεπτά αργότερα ο Γκρέγκοριτς ολοκλήρωσε την ανατροπή, παίρνοντας το αίμα του πίσω για το χαμένο πέναλτι στο 17΄.

Τα σπασμένα από την ήττα της Σουηδίας στην πρεμιέρα πλήρωσε το Αζερμπαϊτζάν, καθώς οι μαινόμενοι Σκανδιναβοί το διέλυσαν με 5-0 στο πρώτο τους τρίποντο για τα προκριματικά. Τον δρόμο της νίκης άνοιξε ο Φόρσμπεργκ με τρομερό τελείωμα στο 38΄, με το δεύτερο μέρος να μετατρέπεται σε πάρτι των γηπεδούχων. Το αυτογκόλ του Μουσταφαζάντα στο 65΄ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2-0, ενώ οι Γκιόκερες (79΄), Κάρλσον (88΄) και Ελάνγκα (89΄) πρόσθεσαν με τη σειρά τους την υπογραφή τους στον θρίαμβο των Σουηδών.

7ος Ομιλος

Ιδανική αρχή για τη Σερβία στον όμιλο, αφού συνέχισε στο δρόμο των επιτυχιών. Μετά τη νίκη στην πρεμιέρα επί της Λιθουανίας, οι Σέρβοι πέρασαν και από το Μαυροβούνιο, επικρατώντας με 2-0. Με αρκετό άγχος και σούπερ τον Βλάχοβιτς, η Σερβία πήρε το τρίποντο κι έδειξε πως είναι το μεγάλο φαβορί για την πρωτιά. Ο φορ της Γιουβέντους ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, αφού με γκολ στο 78ο λεπτό, αλλά και στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 2-0.

Η Ουγγαρία στην πρεμιέρα της στον όμιλο ήταν εξαιρετική, αφού διέλυσε με 3-0 τη Βουλγαρία εντός έδρας. Ολα έγιναν σε διάστημα 32 λεπτών, με τον Βεσέι να ανοίγει το σκορ στο 7', τον Σζομποσζλάι στο 26' να πετυχαίνει το 2-0 και τον Αντάμ στο 39' να διαμορφώνει το 3-0. Ο μεσοεπιθετικός του Παναθηναϊκού, Κλαϊνχάισλερ πήρε τη θέση του Νάγκι στο 73ο λεπτό.

Μαυροβούνιο - Σερβία 0-2
Ουγγαρία - Βουλγαρία 3-0