Έβερτον - Άστον Βίλα 1-2: Χάνει το τρένο της Ευρώπης (vid)

H Eβερτον... υποφέρει στο Γκούντισον Παρκ, γνώρισε ακόμα μια ήττα, αυτή τη φορά με 2-1 από την Άστον Βίλα και πλέον απομακρύνεται και η Ευρώπη!
Η Εβερτον κάνει τα... πάντα για να χάσει το φετινό ευρωπαϊκό εισιτήριο και δείχνει πως τα καταφέρνει! Τα «Ζαχαρωτά» υποφέρουν στο Γκούντισον Παρκ, γνώρισαν την 8η φετινή τους ήττα και βρέθηκαν στο -3 από τη Γουέστ Χαμ, ενώ πιο πάνω τους βρίσκονται Τότεναμ και Λίβερπουλ. Η Άστον Βίλα επικράτησε 2-1 και βρέθηκε στην 9η θέση. Εξαιρετικό το α' μέρος, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και στο 13΄ να ανοίγουν το σκορ με τον Γουότκινς. Αμεση απάντηση της Εβερτον, μιας και στο 19' ο Κάλβερτ - Λιούιν με κεφαλιά ισοφάρισε 1-1. Eξαιρετικός ρυθμός με τη Βίλα να έχει δυο δοκάρια στο 32' με τον Κας και στο 37΄με τον Γουότκινς. Η Εβερτον είχε τις στιγμές της με τον Σίγκουρντσον, αλλά όχι την ουσία. Κακό το ματς στην επανάληψη και στην καλύτερη φάση, ο Ελ Γκάζι στο 80ο λεπτό διαμόρφωσε το 2-1.