Άρσεναλ – Λίβερπουλ: «Χρυσή» αλλαγή ο Ζότα, 5ο γκολ στα τελευταία 4 ματς! (vid)

Τρία λεπτά ήταν αρκετά για τον Ντιόγκο Ζότα από τη στιγμή που πέρασε στο ματς, ώστε να πάρει το «όπλο» του και να ανοίξει το σκορ για τη Λίβερπουλ κόντρα στην Άρσεναλ.

Χρειάστηκε να περάσει μία ώρα αγώνα για να βρει το γκολ που δικαιούνταν η Λίβερπουλ στο ντέρμπι με την Άρσεναλ. Κι αυτό πιθανόν να μην είχε συμβεί αν δεν είχε περάσει στο ματς τρία λεπτά νωρίτερα ο Ντιόγκο Ζότα. Ο Πορτογάλος επιθετικός έχει αναπτύξει ξανά φοβερή φόρμα και μετά τα τρία γκολ στο διάλειμμα των εθνικών ομάδων, έδωσε τη λύση στον γρίφο κι απέναντι στους Κανονιέρηδες, για λογαριασμό των Reds.

Από την εξαιρετική σέντρα του Αλεξάντερ-Άρνολντ, ο Ζότα νίκησε τον Λένο με καρφωτή κεφαλιά και έφτασε τα 5 γκολ στα τελευταία τέσσερα ματς με σύλλογο και εθνική, καθώς είχε σκοράρει και στην περασμένη αγωνιστική το νικητήριο γκολ κόντρα στην πρώην του ομάδα (Γουλβς-Λίβερπουλ, 0-1).