Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Σαουθάμπτον 0-2: Έβαλε τέλος στην κατηφόρα (vid)

Η Σαουθάμπτον έβαλε τέλος στο σερί εννιά ματς δίχως νίκη καθώς πέρασε από το Σέφιλντ επικρατώντας (0-2) της Γιουνάιτεντ με τα γκολ των Γουόρντ-Πράουζ και Άνταμς.

Εννιά διαδοχικά ματς είχε η Σαουθάμπτον χωρίς να πανηγυρίσει τη νίκη στην Premier League, καθώς η τελευταία ήταν στις 4 Ιανουαρίου με τη Λίβερπουλ. Επέστρεψε στα τρίποντο στο Σέφιλντ επικρατώντας εκτός έδρας (0-2) της τοπικής Γιουνάιτεντ.

Ο Γουόρντ-Πράουζ άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι στο 32ο λεπτό, ενώ Άνταμς λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου (49') διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Η Σαουθάμπτον διασκέδασε τις όποιες αμφιβολίες για την παραμονή της, αντίθετα η ουραγός Σέφιλντ μόνο με θαύμα θα αποφύγει τον υποβιβασμό.

Αυτό ήταν το τέταρτο γκολ του Άνταμς σε ισάριθμα ματς κόντρα στην πρώην του ομάδα.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ (Γουάιλντερ): Ράμσντεϊλ, Μπόγκλ, Μπάλντοκ, Αμπάντου, Μπράιαν, Στίβενς, Λούντστραμ, Νόργουντ (46' ΜακΜπέρνι), Φλεκ, Μπρούστερ (68' Σαρπ), ΜακΓκόλντρικ (58' Μουσέ).

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ (Χάζενχουτλ): Φόρστερ, Γουόκερ-Πίτερς, Μπέντναρεκ, Βέστεργκααρντ, Μπέρτραντ, Άρμστρονγκ, Ντιαλό, Γουόρντ-Πράουζ, Μιναμίνο (88' Τζενέπο), Ινγκς (13' 'Ανταμς), Τέλα (77' Ρέντμοντ).