Νιουκάστλ-Τσέλσι: Ανοιξαν το σκορ με αυτογκόλ οι «μπλε» (vid)

Κώστας Τόπας

Χρειάστηκαν μόλις 10 λεπτά παιχνιδιού, προκειμένου η Τσέλσι να βρει δίχτυα στο Σεντ Τζέιμς Παρκ κόντρα στη Νιουκάστλ.

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και επιδίωκε από νωρίς να σκοράρει ένα γκολ, για να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Τελικά αυτό ήρθε στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Μάουντ έβγαλε μία συρτή με δύναμη σέντρα, την μπάλα να φτάνει στο δεύτερο δοκάρι και τον Φερνάντες να την στέλνει στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-1.

Οι «καρακάξες» διαμαρτυρήθηκαν για επιθετικό φάουλ του Τσίλγουελ πάνω στον αμυντικό τους, ωστόσο μετά κι από χρήση VAR διαπιστώθηκε πως δεν υπήρξε κάποια παράβαση.