Σαν σήμερα: Το τέταρτο πρωτάθλημα της Τσέλσι και η... οχτάρα επί της Γουίγκαν (vid)

Κώστας Τόπας

Το ημερολόγιο έδειχνε 9 Μαΐου, όταν η Τσέλσι κατέκτησε για τέταρτη φορά στην ιστορία της το πρωτάθλημα, ολοκληρώνοντας τις υποχρεώσεις για την Premier League με... οχτάρα επί της Γουίγκαν.
Σούπερ προσφορά* στα Virtual Sports | *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

Με τον καλύτερο τρόπο πανηγύρισε το τέταρτο πρωτάθλημα της ιστορίας της η Τσέλσι που διέλυσε την Γουίγκαν με 8-0! Ο Ντρογκμπά, ο Ανελκά, ο Λάμπαρντ και οι υπόλοιποι μετέτρεψαν σε πάρτι την “αγχωτική” αναμέτρηση με την Γουίγκαν.

Στο 6ο μόλις λεπτό, ο Καλού έστρωσε με κεφαλιά στον Ανελκά και αυτός με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 1-0. Το 2-0 έγινε λίγα λεπτά αργότερα, μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λάμπαρντ.

Τον δείκτη του σκορ ανέβασε ο Καλού στο 54' ενώ Ανελκά με γυριστό πλασέ πέτυχε το 4-0. Στη συνέχεια, ο Ντρογκμπά πήρε τη σκυτάλη και με χατ-τρικ, στο 63′ με κεφαλιά, στο 68′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 81′ με πλασέ, ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 7-0. Μάλιστα, ο Ιβοριανός φορ εκείνη τη σεζόν αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, έχοντας 29 τέρματα

Τον θρίαμβο της Τσέλσι ολοκλήρωσε ο Ασλεϊ Κόουλ, που στην εκπνοή του αγώνα πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και διαμόρφωσε το τελικό 8-0.

Ετσι, μετά από αυτή την εμφατική νίκη το συγκρότημα του Κάρλο Αντσελότι εξασφάλισε την κατάκτηση του τέταρτου πρωταθλήματος στην ιστορία του συλλόγου.