Το ιστορικό γκολ και το μαγικό σόλο του Γκιγκς στον ημιτελικό του FA Cup (vid)

Κώστας Τόπας

Τέτοια ημέρα (14/04) το 1999, ο Ράιν Γκιγκς είχε πετύχει ίσως ένα από τα καλύτερα γκολ που έχουν επιτευχθεί στην διοργάνωση του FA Cup, κόντρα στην Αρσεναλ, δίνοντας στην Γιουνάιτεντ το εισιτήριο για τον τελικό του θεσμού.

Εκείνη τη χρονιά οι «κόκκινοι διάβολοι» τα είχαν σαρώσει όλα, κατακτώντας το τρεμπλ!

Στις 14 Απριλίου 1999, η Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε για τη ρεβάνς του ημιτελικού αγώνα την Αρσεναλ. Η πρώτη αναμέτρηση είχε ολοκληρωθεί χωρίς νικητή κι έτσι οι δύο ομάδες θα τα έδιναν όλα για την πολυπόθητη πρόκριση στον επαναληπτικό.

Στο δεύτερο παιχνίδι, το σκορ ήταν 1-1 και έτσι Γιουνάιτεντ και Αρσεναλ οδηγήθηκαν στην παράταση. Εκεί στο 110ο λεπτό του παινχιδιού ο Ράιν Γκιγκς, πήρε τη σκυτάλη και με ένα μαγικό γκολ, έστειλε την ομάδα του στον τελικό του FA CUP.

Ολα ξεκίνησαν μετά το τραγικό λάθος του Πατρίκ Βιεϊρά στον άξονα. Ο Ουαλός του έκλεψε την μπάλα και με ένα μαγικό σόλο σπριντ, προσπέρασε όποιον αντίπαλο έβλεπε μπροστά του, πάτησε περιοχή και με ένα δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο πλεκτό του Σίμαν.

Οπως ήταν λογικό, ο Γκιγκς το πανηγύρισε έξαλλα, γνωρίζοντας την αποθέωση.