Άρσεναλ - Έβερτον: Άπαιχτο «ψαλίδι» του Κάλβερτ-Λιούιν στα 51'' (vid)

Η Έβερτον αιφνιδίασε την Άρσεναλ προτού περάσει καν ένα λεπτό αγώνα, με τον Κάλβερτ-Λιούιν να πετυχαίνει υπέροχο γκολ με ανάποδο ψαλίδι, νικώντας τον Λένο.

Από νωρίς στα... βάσανα η Άρσεναλ απέναντι στην Έβερτον. Τα Ζαχαρωτά απέκτησαν προβάδισμα στο «Emirates» μόλις στα 55 δευτερόλεπτα και το έκαναν με εντυπωσιακό τρόπο.

Θύτης αναδείχθηκε ο Ντόμινικ Κάλβερτ-Λιούιν, ο οποίος είδε την μπάλα να... αιωρείται στο ύψος της περιοχής, δεν το σκέφτηκε ούτε στιγμή και με υπέροχο ανάποδο «ψαλίδι» νίκησε Νταβίντ Λουίζ και Μπερντ Λένο, για το 0-1. Ήταν το 12ο γκολ του στην φετινή Premier, με τον τελευταίο Άγγλο που το καταφέρνει με την φανέλα της Έβερτον να είναι ο Κέβιν Κάμπελ πριν από είκοσι χρόνια.

Ήταν η μόλις δεύτερη φορά που δέχεται γκολ προτού συμπληρωθεί ένα λεπτό εντός έδρας η Άρσεναλ, με τελευταία περίσταση το ματς κόντρα στην Φούλαμ το 2007, όποτε ο Ντέιβιντ Χίλι σκόραρε στα 51''.