Το απόλυτο τίκι-τάκα του Πεπ με τις 44 πάσες στο τρίτο γκολ του ντέρμπι (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Ο Γκουντογκάν ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο μεγάλο ντέρμπι του Μάντσεστερ με γκολ στο 86ο λεπτό, ωστόσο, μέχρι να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα, έχει εξελιχθεί φάση με 44 πάσες από τους παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα.

0% Γκανιότα* & Συναρπαστικά Ειδικά Στοιχήματα στη Novibet * Αφορά την επιλογή «Νικητής Αγώνα» σε επιλεγμένα παιχνίδια πριν την έναρξη''.

Οι «πολίτες» διόρθωσαν την περσινή βαριά τους ήττα στο Etihad και επιβλήθηκαν των «κόκκινων διαβόλων» στο πρώτο φετινό μεταξύ τους ντέρμπι.

Το τρίτο γκολ της Σίτι από τον Ιλκάι Γκουντογκάν στο 86ο λεπτό, έχει προέλθει από φάση στην οποία έχουν καταγραφεί 44 πάσες από τους παίκτες του Γκουαρδιόλα μέχρι να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα, με τον αριθμό αυτό να είναι ο μεγαλύτερος που έχει σημειωθεί από ένα γκολ του Χουάν Μάτα για λογαριασμό της Γιουνάιτεντ σε ματς με τη Σαουθάμπτον, τον Σεπτέμβρη του 2015 (45 μεταβιβάσεις τότε).