Νιουκάστλ - Μπόρνμουθ 1-1: Γκέλα για τις «Καρακάξες»

Η Μπόρνμουθ έκανε την έκπληξη, αφού απέσπασε ισοπαλία 1-1 από τη Μπόρνμουθ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ». Δυο δοκάρια οι «Καρακάξες».

Η Νιουκάστλ είχε ευκαιρίες, δοκάρια, όχι όμως και τον τρόπο να πάρει τη νίκη κόντρα στη Μπόρνμουθ. Η νεοφώτιστη απέσπασε ισοπαλία 1-1 στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» κι έμεινε αήττητη απέναντι σε ομάδες που δεν ανήκουν στο Big 6!

Η Νιούκαστλ μπήκε δυνατά, πίεσε και στο 20λεπτό είχε δυο μεγάλες ευκαιρίες με τον Αλμιρόν και τον Σερ, χωρίς όμως να καταφέρει να σκοράρει. Ακολούθησαν δύο δοκάρια, για τους γηπεδούχους, το πρώτο από εκτέλεση φάουλ του Τρίπιερ και το δεύτερο με τον Ζοέλινγκτον στο 43ο λεπτό.

Η Μπόρνμουθ στην καλύτερή της φάση στο 62΄ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Μπίλινγκ. Η Μπόρνμουθ προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, αλλά στο 67΄ο Ισακ έφερε το ματς στα ίσα με πέναλτι. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική ανατροπή.