Λίβερπουλ - Νιούκαστλ: Ανατροπή για τους Κόκκινους με Ζότα - Σαλάχ (vid)

Μέσα σε ένα εκρηκτικό τετράλεπτο η Λίβερπουλ ανέτρεψε το σκορ απέναντι στη Νιούκαστλ και έγραψε το 2-1 χάρη στο δίδυμο Ζότα - Σαλάχ!

Η οβίδα του Σέλβεϊ έβαλε από νωρίς σε θέση οδηγού τη Νιούκαστλ, όμως η Λίβερπουλ χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά για να γυρίσει υπέρ της τα δεδομένα. Αρχικά στο 21΄ οι Κόκκινοι συνέχισαν να παίζουν παρότι ο Χέιντεν ήταν πεσμένος στο έδαφος και ο Ζότα εκμεταλλεύτηκε τη συγκυρία για να γράψει το 1-1 έπειτα από διπλή προσπάθεια.

Προτού μάλιστα προλάβει να κοπάσει η καταιγίδα των πανηγυρισμών, ο Σέλβεϊ υπέπεσε σε αστείο λάθος τέσσερα λεπτά αργότερα και ο Σαλάχ τον... ευχαρίστησε, παίρνοντας το ριμπάουντ από την ασταθή επέμβαση του Ντουμπράφκα στο σουτ του Μανέ, για να οδηγήσει τη Λίβερπουλ στην ανατροπή (25΄).

Κάπως έτσι ο Αιγύπτιος ισοφάρισε το ρεκόρ του Τζέιμι Βάρντι με 15 διαδοχικά παιχνίδια με γκολ ή ασίστ στην Premier League και πλέον ακονίζει τα... νύχια του για να απολαύσει σε μερικές ημέρες ολομόναχος την κορυφή.