Λίβερπουλ – Μπολόνια 1-0: Χαλαρά με καλή εμφάνιση Τσιμίκα (vid)

Εύκολο 1-0 της Λίβερπουλ επί της Μπολόνια, με καλή εμφάνιση του Κώστα Τσιμίκα, τον Φαν Ντάικ να βγάζει ξανά 45 λεπτά και σκόρερ τον Μιναμίνο.

Με τον Κώστα Τσιμίκα να παίρνει αγωνιστικά λεπτά ως βασικός, να έχει κάποιες καλές ενέργειες-σέντρες και μία ευκαιρία για γκολ, η Λίβερπουλ επικράτησε 1-0 της Μπολόνια. Το πιο σημαντικό βέβαια για τους Reds ήταν ότι ο Φαν Ντάικ έπαιξε δεύτερο σερί 45λεπτο μετά τον σοβαρό, πολύμηνο τραυματισμό του.

Οι Κόκκινοι βρήκαν το γκολ με τον Μιναμίνο
(14') να βγαίνει μόνος του στην πλάτη της άμυνας. Ο Οριγκί (45') έστειλε την μπάλα στο δοκάρι σε εκτέλεση πέναλτι και η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ έχει ακόμα δύο φιλικά να δώσει (Αθλέτικ Μπιλμπάο, Οσασούνα), πριν την έναρξη της σεζόν κόντρα στη Νόριτς (14 Αυγούστου).