Εθνική Νεανίδων: Εμφατική νίκη επί του Καζακστάν στην πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωπαϊκού

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στην προκριματική φάση του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος η Εθνική Νεανίδων επικρατώντας με το εμφατικό 7-0 του Καζακστάν.

Με πέντε διαφορετικές σκόρερ και απόλυτη κυριαρχία καθόλη τη διάρκεια του αγώνα, τα κορίτσια του Γιώργου Παπακώστα επικράτησαν 7-0 του Καζακστάν στην 1η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που διεξάγεται στην Βουλγαρία.

Μόλις δύο λεπτά μετά την σέντρα στο παιχνίδι, η Μαρία Γκούνη - Παπαϊωάννου άνοιξε το σκορ για την ομάδα μας ενώ στο 4' η Μπαξεβάνου διπλασίασε τα τέρματα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Στο 17ο λεπτό ήταν σειρά της αρχηγού, Ιωάννας Παπαθεοδώρου, να χρηστεί σκόρερ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 3-0 υπέρ της Εθνικής.

Ο χορός των τερμάτων δεν σταμάτησε στο β' ημίχρονο με την Μαρκουτσά να σκοράρει λίγο πριν την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού και την Ζώτου να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Οι παίκτριες της Εθνικής Νεανίδων δεν σταμάτησαν ούτε εκεί, αφού στις καθυστερήσεις του αγώνα Ζώτου (93') και Γιαννακά (95') διαμόρφωσαν το τελικό 7-0!

Ελλάδα: Παναγιωτοπούλου (Μαγγοπούλου 46'), Κοκμοτού, Παυλοπούλου, Γκούνη, Μάρκου (Κατωπόδη 46'), Μπαξεβάνου (Ζώτου 66'), Μαρκουτσά, Παπαθεωδούρου (Τζαφέρη 46'), Καλέση, Σαββίδου (Φραγγοπούλου 66'), Γιαννακά

Καζακστάν: Ζεϊνάλι, Σαμάτοβα (58΄ Ουσένοβα), Ιβάνοβα, Μουκάσοβα, Πιοτνίκοβα, Σουνκάροβα (87΄ Προκόροβα), Τκατς, Μπουτ (87΄ Αμπζχάν), Σούτοβα, Σαγκάτοβα, Αϊτιμπέτοβα (54΄ Σόβετ).

Η Γαλανόλευκη αγωνίζεται στον 2ο όμιλο της League B μαζί με τις Βουλγαρία, Λιθουανία, Καζακστάν.