Ο 35άρης Ζινιάκ πέτυχε χατ-τρικ και χάρισε στη Γαλλία τη νίκη επί της Ν. Αφρικής

Ο Αντρέ Πιέρ Ζινιάκ τα... έκανε όλα και μα χατ τρικ οδήγησε τη Γαλλία στη νίκη επί της Νότιας Αφρικής με 4-3, στο πλαίσιο του Α' ομίλου στο Ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου ανδρών του Τόκιο.

Στα 35 του ο Ζινιάκ νιώθει... παιδί! Ο επιθετικός της Τίγκρες του Μεξικού, σημείωσε χατ τρικ, έδωσε στη Γαλλία τη νίκη με 4-3 επί της Νότιας Αυστραλίας και διατήρησε «ζωντανή» την εθνική του ομάδα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Θυμίζουμε ότι η Γαλλία είχε ηττηθεί από το Μεξικό με 4-1 στην πρεμιέρα της στη διοργάνωση.

Οι «τρικολόρ» προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με το γκολ του βετεράνου άσου, αλλά οι Νοτιοαφρικανοί κατάφεραν ν' ανατρέψουν το σκορ με τα τέρματα των Κοτισάμνγκ (53') και Μακπόμπα (73'). Στη συνέχεια ο Ζινιάκ πέτυχε άλλα δύο γκολ (78', 86' πεν.), για να έρθει στις καθυστερήσεις ο Σαβανιέ και να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του, ενώ ο Μοκοένα είχε στο 81' ισοφαρίσει προσωρινά σε 3-3. Η Νότια Αφρική, που στο πρώτο παιχνίδι της είχε ηττηθεί από την Ιαπωνία με 1-0, δεν ελπίζει, πλέον, στην πρόκριση.