Ολλανδία: Ρεκόρ Ολυμπιακών Αγώνων με 10 γκολ σε ένα ματς! (vid)

Η Ολλανδία συνέτριψε την Ζάμπια με το τελικό 10-3 στο πρώτο τους παιχνίδι στους φετινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο και κατεγράφη ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης! Hττα για τις ΗΠΑ!

Οι «οράνιε» που είχαν φτάσει και στον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου γυναικών (2019) και παρουσιάζονται για πρώτη φορά σε Ολυμπιακούς Αγώνες, έγραψαν ιστορία... με το καλησπέρα.

Στο παιχνίδι τους απέναντι στην Ζάμπια, οι Ολλανδές έφτασαν στο εκπληκτικό 10-3 που αποτελεί ρεκόρ τερμάτων σε ένα ματς ποδοσφαιρικής αναμέτρησης στα χρονικά των Αγώνων.

Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 6-1 και στο δεύτερο ημίχρονο οι νικήτριες κατέβασαν ταχύτητα, πέτυχαν άλλα τέσσερα γκολ και δέχθηκαν δυο...

Ηττα... σοκ για τις ΗΠΑ

Εκπληξη με το... καλημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων, μιας και η Σουηδία νίκησε τις ΗΠΑ 3-0, σπάζοντας παράλληλα ένα απίθανο σερί. Μπορεί οι Αμερικανίδες (έχουν κατακτήσει τα δύο τελευταία Παγκόσμια Κύπελλα) να ήταν αήττητες σε 44 διαδοχικά ματς, ωστόσο δεν μπήκαν ποτέ στο...ματς και η ομάδα της Ράπινο καλείται να παρουσιάσει το αληθινό της πρόσωπο για να προκριθεί από τον 7ο όμιλο. Η Σουηδία, με δύο γκολ της Μπλακστένιους στο 25΄ και στο 54΄ κι ένα της Χούρτιγκ στο 72΄ έφτασε σε μία μεγάλη νίκη.

Πεντάρα η Βραζιλία

Απίθανη η Σελεσάο με το... καλημέρα, διέλυσε με 5-0 την Κίνα, με την Μάρτα να είναι η απόλυτη σταρ. Μόλις στο 9΄άνοιξε το σκορ, ενώ στο 22' η Ντεμπίνια πέτυχε το 2-0. Στο 74΄η Μάρτα πέτυχε το 3-0, ενώ στο 80' η Αντρέσα με πέναλτι σημείωσε το 4-0. Το 5-0 διαμόρφωσε η Μπεατρίζ στο 89'.

Με το δεξί και η Αγγλία, επικράτησε 2-0 της Χιλής. Απόλυτη πρωταγωνίστρια του ματς η Ελεν Γουάιτ που πέτυχε δυο γκολ.