Μουντιάλ 2022, Πορτογαλία - Ελβετία: Ο Ράμος δικαιώνει τον Σάντος, κι άλλο γκολ και ασίστ για το 4-0 (vid)

«Καυτός» ο Γκονσάλο Ράμος, δικαιώνει απόλυτα την επιλογή του Φερνάντο Σάντος, αφού με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και μια ασίστ βοήθησε την Πορτογαλία να κάνει το 4-0 απέναντι στην Ελβετία.

Σε τρομερή ημέρα ο Γκονσάλο Ράμος, ο παίκτης που κλήθηκε από τον Σάντος να αντικαταστήσει τον Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος, αφού άνοιξε το σκορ στο 17', πέτυχε και δεύτερο τέρμα ενώ μοίρασε και μια ασίστ, βάζοντας κάτι παραπάνω από ένα... λιθαράκι στο 4-0 της Πορτογαλίας απέναντι στην Ελβετία.

Στο 51ο λεπτό, ο Ντάλοτ έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο επιθετικός της Μπενφίκα νίκησε και πάλι τον Ζόμερ από κοντά. Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, ο 21χρονος εκμεταλλεύτηκε τον κενό χώρο που βρήκε, πάσαρε στον Γκερέρο και αυτός με ωραίο σουτ εντός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.