Μουντιάλ 2022, Πορτογαλία-Ελβετία: Ο Πέπε σκόραρε με καρφωτή κεφαλιά και έγινε ο γηραιότερος σκόρερ σε νοκ άουτ Παγκοσμίου Κυπέλλου (vid)

Με εξαιρετική καρφωτή κεφαλιά του Πέπε ύστερα από κόρνερ του Φερνάντες, η Πορτογαλία έκανε το 2-0 απέναντι στην Ελβετία.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, η Πορτογαλία σκόραρε και δεύτερο γκολ απέναντι στην Ελβετία για τη φάση των 16 του Μουντιάλ 2022. Ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε ένα κόρνερ από τη δεξιά πλευρά στο 33ο λεπτό το οποίο βρήκε τον Πέπε στην καρδιά της ελβετικής άμυνας.

Εκεί, ο αρχηγός της Πορτογαλίας έκανε εξαιρετικό άλμα, νίκησε τους πάντες στον αέρα και με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Ζόμερ. Μάλιστα, σε ηλικία 39 χρονών και 283 ημερών ο Πέπε έγινε ο γηραιότερος σκόρερ σε παιχνίδι της νοκ άουτ φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου.