Μουντιάλ 2022, Σαουδική Αραβία - Μεξικό: Συγκλονιστική εκτέλεση φάουλ ο Τσάβες για το 2-0, ο Μαρτίν είχε ανοίξει το σκορ! (vid)

O Λουίς Τσάβες πέτυχε ένα από τα γκολ της διοργάνωσης με αριστοτεχνική εκτέλεση φάουλ, διπλασιάζοντας τα γκολ του Μεξικό με τον Μαρτίν να έχει ανοίξει το σκορ πέντε λεπτά νωρίτερα.

Αυτό που δεν κατάφερε σε ολόκληρο το πρώτο μέρος το Μεξικό κόντρα στην Σαουδική Αραβία, δηλαδή να μετουσιώσει σε πρόβαδισμα στο σκορ την υπεροχή του στον αγωνιστικό χώρο το πέτυχε σε πέντε λεπτά με την έναρξη του δευτέρου μέρους.

Αρχικά ο Χένρι Μαρτίν στο 48' βρέθηκε στο σωστό σημείο την σωστή στιγμή για να εκμεταλλευτεί το όμορφο τακουνάκι του Μόντες στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λουίς Τσάβες και να ανοίξει το σκορ εξ επαφής προ του ανήμπορου να αντιδράσει Αλ Οουαΐς.

Το highlight της αναμέτρησης όμως ήρθε πέντε λεπτά αργότερα με τον Λουίς Τσάβες και πάλι πρωταγωνιστή. Ο χαφ της Πατσούκα εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ με το αριστερό του πόδι και πέτυχε ένα γκολ που αδιαμφισβήτητα θα συμπεριληφθεί στα καλύτερα της διοργάνωσης για το 2-0 της ομάδας του Τάτα Μαρτίνο.