Μουντιάλ 2022, Ιράν - ΗΠΑ: Τα highlights της τεράστιας νίκης-πρόκρισης των Αμερικανών (vid)

Οι Ηνωμένες Πολιτείες διαφύλαξαν σαν κόρη οφθαλμού το «χρυσό» γκολ του Πούλισικ στο 38' και άντεξαν απέναντι στο Ιράν παίρνοντας μια τεράστια νίκη και πρόκριση στους 16 όπου θα αντιμετωπίσουν την Ολλανδία.

Το «χρυσό» γκολ του Πούλισικ ήταν αρκετό για να στείλει τις ΗΠΑ στα νοκ-άουτ της διοργάνωσης, με τους Αμερικανούς να επιστρέφουν στους 16 μετά το 2014 όταν και είχαν αποκλειστεί από το Βέλγιο στην παράταση. Οι ποδοσφαιριστές του Γκρεγκ Μπερχάλτερ άντεξαν στην πίεση του Ιράν και κράτησαν το 1-0 ως το φινάλε, με την επιβράβευσή τους να είναι ένα ματς-τελικός απέναντι στην Ολλανδία στις 17.00 το απόγευμα του Σαββάτου (03/12).

Η μόνη ανησυχία για τους συνοικοδεσπότες του επόμενου Μουντιάλ προκύπτει από την κατάσταση του Κρίστιαν Πούλισικ που αντικαταστάθηκε μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου «κουβαλώντας» έναν τραυματισμό από την φάση στην οποία χρίστηκε σκόρερ στο 38ο λεπτό.