Στρασβούργο - Λιλ 0-3: Επιστροφή στις νίκες με θρίαμβο για τους Λιλουά

Ιάσονας Θεριός

Η Λιλ επέστρεψε στις νίκες θριαμβεύοντας στο Στρασβούργο, αφού επικράτησε με 3-0 της τοπικής ομάδας.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη για τη Λιλ η οποία κατάφερε να επικρατήσει του Στρασβούργου με 3-0 για τη Ligue 1. Οι Λιλουά έτσι ξεπέρασαν την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τη Λοριάν. Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Φονσέκα υπήρξε ο Ντέιβιντ, ο οποίος στο 41' ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-0. Στο 76ο λεπτό ο Καναδός πήρε την πάσα από τον Γουεά και σκόραρε από κοντα, δίνοντας αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 80' ο Καμπελά με ωραίο σουτ πέτυχε το 3-0. Η Λιλ με το αποτέλεσμα αυτό ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας ενώ το Στρασβούργο παρέμεινε στη 15η.