Ζόρντι Άλμπα: Ο αμυντικός με τη μεγαλύτερη συμβολή σε γκολ στην LaLiga (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Δηλώνοντας πως το παιχνίδι με την Σοσιεδάδ ήταν το καλύτερο που έχει παίξει η Μπαρτσελόνα σε όλο το 2020, ο Ζόρντι Άλμπα σκόραρε και επιβεβαίωσε πως είναι ο αμυντικός με τη μεγαλύτερη συμβολή σε γκολ στη φετινή LaLiga.

Ο Άλμπα στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης με την Σοσιεδάδ στο «Καμπ Νόου» με τρομερό δεξί σουτ ισοφάρισε προσωρινά προτού οι «μπλαουγκράνα» κάνουν την ανατροπή και πάρουν τη νίκη με το τελικό 2-1.

Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο με υπέροχο τρόπο, ωστόσο, έχει συμβάλει σε σύνολο 6 τερμάτων για την ομάδα του φέτος, έχοντας και πέντε ασίστ.

Αυτή είναι η μεγαλύτερη συμβολή σε γκολ απ' οποιονδήποτε άλλον αμυντικό για το τρέχον πρωτάθλημα της LaLiga και μετά το παιχνίδι ο ίδιος δήλωσε πως επρόκειτο για εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο πρώτο μέρος από πλευράς Μπαρτσελόνα και το καλύτερο ματς... της χρονιάς ολόκληρης!