Γρανάδα – Βαγιαδολίδ 2-1: Νίκη παραμονής στο 96’ (vid)

Πολύτιμο «τρίποντο» για την Γρανάδα ώστε να αγκαλιάσει από τώρα την παραμονή στην La Liga.

Άρης - ΑΕΚ με ακόμα καλύτερες αποδόσεις. |21+

Με τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια, η Γρανάδα ήθελε μια νίκη για να διατηρηθεί σε απόσταση ασφαλείας από την ζώνη υποβιβασμού της La Liga. Και, παρ’ ότι έχανε μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο, εντέλει την πήρε, με «θύμα» την Βαγιαδολίδ (2-1).

Οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι παρέμειναν στο +6 σε σχέση με την τελευταία τριάδα, προηγήθηκαν με εξαιρετική έμπνευση στο 56’ του Σέρτζι Γκουαρδιόλα (απλή συνεπωνυμία με τον προπονητή της Μάντσεστερ Σίτι).

Οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Αντόνιο Πουέρτας (81’), σε μια πολύ δύσκολη φάση, αφού ο σκόρερ μοιάζει να χρησιμοποιεί το χέρι. Ο διαιτητής, πάντως, το είδε στο VAR και θεώρησε πως η μπάλα βρίσκει στον ώμο του.

Η Γρανάδα, όμως, δεν έμεινε εκεί. Στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Κάρλος Φερνάντεθ με ωραία ατομική ενέργεια έβαλε την σφραγίδα του σε μια «χρυσή» ανατροπή των Ανδαλουσιανών, οι οποίοι απέχουν πλέον 13 βαθμούς από τις τελευταίες θέσεις.