Ράγιο - Βαλένθια 2-0

Η Ράγιο πέτυχε σπουδαία εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Βαλένθια, της έβαλε φρένο στη μάχη της τετράδας, ενώ ελπίζει σε παραμονή!

Η Ράγιο πέτυχε μεγάλη εντός έδρας νίκη με 2-0 επί της Βαλένθια και βρέθηκε στο -3 από τη ζώνη παραμονής. Ηταν το πρώτο τρίποντο της Βαγιεκάνο έπειτα το διπλό στις 28 Ιανουαρίου κόντρα στην Αλαβές, ενώ έβαλαν τέλος σε ένα τρελό σερί των Νυχτερίδων (τελευταία ήττα στη La Liga στις 5/1). Οι τελευταίες έχασαν έτσι την ευκαιρία να περάσουν στην 4η θέση της βαθμολογίας. Βέβαια, οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν αλλάξει τη μοίρα του ματς, αν στο 28' ο Παρέχο δεν αστοχούσε από την άσπρη βούλα. Ο Ραούλ ντε Τόμας στο 32ο λεπτό πέτυχε το 1-0, η Ράγιο άντεξε την πίεση και στις καθυστερήσεις ο Μάριο Σουάρεθ διαμόρφωσε το 2-0.