«Γκέλαρε» η Μπέτις (vid)

Η Μπέτις έμεινε στο 1-1 εντός έδρας με την Εϊμπάρ κι έχασε την ευκαιρία να ανέβει στην 5η θέση της βαθμολογίας και να εδραιωθεί ακόμα περισσότερο στις ευρωπαϊκές θέσεις.

Η ομάδα του Κίκε Σετιέν προερχόταν από τρεις σερί νίκες και με την ψυχολογία στα ύψη ήθελε να πάρει άλλους τρεις βαθμούς. Η Εϊμπάρ όμως της έβαλε δύσκολα και από το πρώτο λεπτό έδειξε ότι δεν θα παραδοθεί έτσι εύκολα. Οι «βερδιμπλάνκος» κατάφεραν να προηγηθούν με τον Σανάμπρια στο 20ο λεπτό από κοντά μετά την ασίστ του Τέγιο.

H μαγεία των Χριστουγέννων σε περιμένει στο καζίνο της Novibet!

Στη συνέχεια η Εϊμπάρ ανέβασε την απόδοσή της και με τον Ενρίτς άρχισε να απειλεί την εστία του Πο Λόπες. Μάλιστα, στο 65' έχασε τεράστια ευκαιρία για το 1-1 αλλά ο Ενρίτς από κοντά κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ. Τελικά, η πίεση των φιλοξενούμενων έφερε αποτέλεσμα στο 70' όταν και κέρδισε πέναλτι με τον Ορεγιάνα να μην αστοχεί παρά την όποια προσπάθεια του Πο Λόπες.

Το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος σε ένα αποτέλεσμα που μάλλoν αδικεί την Εϊμπάρ με βάση τις ευκαιρίες του αγώνα.