Χιρόνα – Αλαβές 2-3

Ο Ιμπάι Γκόμεθ έγινε ο πρώτος ever για τους Βάσκους με τρία γκολ σε εκτός έδρας αγώνα της La Liga και τους οδήγησε σε τρελό 2-3 στη Χιρόνα, η οποία νικούσε 2-0 μέχρι το 72'.

Το ντεμπούτο του Αμπελάρδο στον πάγκο της Αλαβές φαινόταν ότι θα ήταν δραματικό. Το ημίχρονο στη Χιρόνα δεν είχε γκολ, αλλά στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Στουάνι με το όγδοο φετινό του (59’) και ο Χουάνπε τρία λεπτά αργότερα καθάριζαν το τρίποντο για τους γηπεδούχους στη μάχη των νεοφώτιστων. Και ξαφνικά συνέβη το απίθανο. Ο Ιμπάι Γκόμεθ έκανε μαγικό come back και με τρία δικά του οδήγησε τους Βάσκους στην απόλυτη ανατροπή του 2-3.

Μετράμε αντίστροφα για το νέο χρόνο με το Ημερολόγιο Προσφορών*! (21+,*Ισχύουν Όροι και Προϋποθέσεις)

Στο 72’ μείωσε, στο 87’ ισοφάρισε με πέναλτι και στο 93’ γύρισε τούμπα το παιχνίδι, για να γίνει ο πρώτος παίκτης της Αλαβές με χατ τρικ στη La Liga έπειτα από 12 χρόνια, αλλά και μοναδικός στην ιστορία της με τρία γκολ σε εκτός έδρας αγώνα. Με αυτό το τρελό σενάριο λοιπόν οι Βάσκοι πήραν την τρίτη μόλις νίκη τους στο πρωτάθλημα, στο οποίο μετρούν 11 ήττες και καμία ισοπαλία.