Ολυμπιακός: Ο Χολέμπας είναι ο παίκτης του Κυπέλλου και ο μόνος με 360 λεπτά στο ρόστερ (vids)

Ο έμπειρος μπακ είναι ο μόνος στο ρόστερ του Ολυμπιακού που έχει τέσσερα 90λεπτα στο φετινό Κύπελλο, έχοντας και 1 ασίστ με τον Άρη.

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός: Εκατοντάδες επιλογές και στοιχήματα για σκόρερ, κάρτες, κόρνερ και λεπτό πρώτου γκολ. |21+

Ο 36χρονος διεθνής μπακ είναι ο παίκτης του Κυπέλλου για τον Ολυμπιακό. Ο Χοσέ Χολέμπας είναι ο μόνος από το έμψυχο δυναμικό των Πειραιωτών με 360 λεπτά στον θεσμό του Κυπέλλου.

Έχει παίξει και στα τέσσερα ματς του θεσμού με Παναιτωλικό εντός και εκτός και με Άρη εντός και εκτός έδρας. Μάλιστα σε αυτούς τους αγώνες έχει και τη μοναδική του ασίστ φέτος: στο 2-1 με τον Άρη στο Καραϊσκάκη.
Ο Χοσέ Χολέμπας έχει φέτος 25 ματς με 1 ασίστ με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Το φοβερό στοιχείο με τον έμπειρο αριστερό μπακ, που έχει παίξει και στόπερ φέτος στους Πειραιώτες, είχε να κάνει με το 2010-2011 που τον είχε εντοπίσει ο Έβαλντ Λίνεν και έκανε την πρώτη σεζόν του στην ομάδα του Ολυμπιακού. Μία χρονιά όπου ο Ελληνογερμανός μπακ τελείωσε με 31 ματς, 1 γκολ και 2 ασίστ.
Το στοιχείο που χρίζει μνείας σε σχέση με το τότε και το τώρα έχει να κάνει με τα παιχνίδια και τον χρόνο συμμετοχής του στον Ολυμπιακό. Στην παρθενική του σεζόν στο Λιμάνι είχε μέχρι τον Δεκέμβριο 16 αγώνες σε Ελλάδα και Ευρώπη και στο σύνολο 966 λεπτά. Στη φετινή σεζόν έως τον Δεκέμβριο (31 Δεκεμβρίου) ο Χολέμπας παρότι είχε και έναν μυϊκό τραυματισμό έχει ήδη 17 ματς με 1.464 λεπτά.
Και όλα αυτά ενώ το 2010 ήταν 26 και ενώ τώρα είναι 36. Πιο κάτω θυμηθείτε τις σεζόν του Χολέμπας στον Ολυμπιακό: