ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός: Αυτοί οι δύο έχουν προηγούμενα…

Σταύρος Σουντουλίδης

Πέμπτη φορά (η τελευταία το 2007) θα συναντηθούν ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός στη φάση των προημιτελικών. Το gazzetta.gr έψαξε και βρήκε τι έχει συμβεί μεταξύ των δύο στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ζενίτ - Ολυμπιακός με σούπερ προσφορά* & Live Streaming* | *Ισχύουν όροι & προϋποθέσεις

Η τελευταία φορά που το ζευγάρι ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός, το οποίο προέκυψε μετά την σημερινή κλήρωση, συναντήθηκε σε διπλά παιχνίδια στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας ήταν τον Απρίλιο του 2017.

Τότε στους διπλούς αγώνες για τα ημιτελικά της διοργάνωσης, ο «Δικέφαλος» ήταν αυτός που πήρε την πρόκριση, αν και ηττήθηκε με 2-0 στον πρώτο αγώνα. Στη ρεβάνς της Τούμπας επικράτησε με 4-0.

Η τελευταία «μονομαχία» τους στη φάση των προημιτελικών ήταν πριν από δεκατρία χρόνια. Στο πρώτο ματς που είχε γίνει στην Τούμπα στις 17 Ιανουαρίου 2007, με το θέμα της μεταγραφής του Δημήτρη Σαλπιγγίδη από τον ΠΑΟΚ στον Παναθηναϊκό να παραμένει «ζεστό» και να αποτελεί σημείο αναφοράς, οι «ασπρόμαυροι» είχαν επικρατήσει με 2-1 (Κωνσταντινίδης, Μίετσελ τα γκολ), όμως ο Βαγγέλης Μάντζιος ήταν ο «δήμιος» του «Δικεφάλου» και αυτός που έστειλε το «τριφύλλι» στην επόμενη φάση.

Στη ρεβάνς που είχε γίνει στις 31/1/2007 στο ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 2-0 (Ίβανσιτς, Μάντζιος), ένα γκολ του Γιώργου Γεωργιάδη στο 90ο λεπτό έστειλε το ματς στην παράταση και εκεί «ξαναχτύπησε» ο Μάντζιος σκοράροντας στο 95’ για το 3-1.

Αναλυτικά η προϊστορία και τα προηγούμενα ραντεβού των δύο στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδας:

Φάση των «16»

15/12/93: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 0-0

29/12/93: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-0 (κ.α., 4-5 πεν.)

Προημιτελικά

07/07/68: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-2 (παρ.)*

05/05/71: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-2

18/04/73: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-0

17/01/07: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-1

31/01/07: Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 3-1 (παρ.)

26/04/14: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 1-4

*Το ματς διακόπηκε εις βάρος των διαμαρτυρομένων για τη διαιτησία γηπεδούχων στην παράταση.