Football League: Στο +5 στην κορυφή του Νότου η Καλαμάτα, πιο κοντά στην παραμονή η Νίκη Βόλου

Η Καλαμάτα επικράτησε με 1-0 της Καλλιθέας και αύξησε στους πέντε βαθμούς τη διαφορά της στην κορυφή του Νοτίου ομίλου. Η Νίκη Βόλου συνέτριψε με 6-1 τον Ασπρόπυργο, κάνοντας ακόμα ένα βήμα προς την εξασφάλιση της παραμονής. Σημαντική νίκη με 1-0 για τη σωτηρία πέτυχε ο Αλμωπός Αριδαίας επί του Πανσερραϊκού στον Βόρειο όμιλο.

Στον Νότιο όμιλο της Football League, στο ντέρμπι κορυφής της 16ης αγωνιστικής, η Καλαμάτα με γκολ του Μπακαγιόκο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων επικράτησε με 1-0 της Καλλιθέας, με την «Μαύρη Θύελλα» να ανοίγει τη διαφορά της στην κορυφή στους πέντε βαθμούς! Σε αυτό βοήθησε και η ήττα της Ρόδου στο ντέρμπι του νησιού με 1-2 από τον Ιάλυσο. Στη μάχη της παραμονής, η Νίκη Βόλου έκανε ακόμα ένα βήμα για την παραμονή συντρίβοντας με 6-1 τον ουραγό Ασπρόπυργο, ενώ ο προτελευταίος Αστέρας Βλαχιώτη διατηρεί τις ελπίδες του μετά το 1-0 επί του Αιγάλεω, καθώς εκκρεμεί και η ένσταση που έχει καταθέσει για τον αγώνα με την Καλλιθέα. Σε άλλο ματς του Νοτίου ομίλου, η Σαντορίνη αναδείχθηκε ισόπαλη με 2-2 κόντρα στην Επισκοπή, η οποία ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στον Βόρειο όμιλο της Football League μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει η μάχη της παραμονής. Ο Αλμωπός Αριδαίας με γκολ του Γκέσιου στις καθυστερήσεις επικράτησε με 1-0 του Πανσερραϊκού και πήρε διαφορά τριών βαθμών από τον προτελευταίο Απόλλωνα Πόντου, ο οποίος δεν αγωνίστηκε μιας και το παιχνίδι του με την Τρίγλια αναβλήθηκε λόγω κορονοϊού. Στο άλλο ματς της ημέρας για τον Βόρειο όμιλο, ο Πιερικός έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την ουραγό ΑΕΠ Κοζάνης. Το Σάββατο η Βέροια πήρε με 2-0 το ντέρμπι κορυφής απέναντι στην Καβάλα, ενώ ο Θεσπρωτός, που δίνει μάχη για τη σωτηρία, γνώρισε την ήττα με 4-2 από τον Ολυμπιακό Βόλου.

*Θα πρέπει να σημειώσουμε πως σε ό,τι έχει να κάνει με τις βαθμολογίες, τα πάντα είναι υπό αναθεώρηση έπειτα από την απόφαση για συγχώνευση της Super League 2 με τη Football League την επόμενη σεζόν.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής

Νότιος όμιλος

Αστέρας Βλαχιώτη - Αιγάλεω 1-0 (Σκεντεράι 60')

Ρόδος - Ιάλυσος 1-2 (Ριτάκο 78' - Χατζησάββας πεν. 25', Μαστραντωνάκης 61')

Νίκη Βόλου - Ασπρόπυργος 6-1 (Τζοβάρας 22', Ροχάνο πεν. 36', 51', Ντομίνγκεθ 66', 89', Κρουθ 80' - Κυριαζής πεν. 27')

Καλαμάτα - Καλλιθέα 1-0 (Μπακαγιόκο 94')

Σαντορίνη - Επισκοπή 2-2 (Κανούλας 11', πεν. 62' - Τσιριγώτης πεν. 51', Γεωργούσης 93')

Βόρειος όμιλος

Αλμωπός Αριδαίας - Πανσερραϊκός 1-0 (Γκέσιος 91')

Πιερικός - ΑΕΠ Κοζάνης 1-1 (Δεμηρτζόγλου 17' - Λι 45+2')

Απόλλων Πόντου - Τρίγλια (αναβλήθηκε)

Βέροια - Καβάλα 2-0 (Λουκίνας 52', Πασάς 57')

Ολυμπιακός Βόλου - Θεσπρωτός 4-2 (Τσαγκαλίδης 32', 45+1', Βασιλούδης 48', Φιλίποβιτς 93' - Μπίκας 16', Πέντσας 92')