Τότεναμ-Νόριτς 1-1 (2-3 πέναλτι): Ο Κρουλ λυτρωτής για «καναρίνια», δήμιος για «σπιρούνια» (vid)

Μεγάλη έκπληξη στην φάση των «16» του Κυπέλλου Αγγλίας, με τη Νόριτς να επικρατεί στα πέναλτι της Τότεναμ και να πετάει εκτός την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο.

Πολλές φορές το έχουμε πει, αλλά πάντα ισχύει. Το Κύπελλο είναι ο θεσμός των εκπλήξεων και ειδικά το αγγλικό, αυτό των τεράστιων εκπλήξεων. Όπως η σημερινή, με τη Νόριτς να αποδρά από το Λονδίνο επικρατώντας στα πέναλτι της Τότεναμ με 3-2 (1-1 η κανονική διάρκεια και η παράταση) και να συνεχίζει στα προημιτελικά όπου και θα αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Τα... καναρίνια πήραν την σπουδαία πρόκριση έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τόμας Κρουλ ο οποίος έπιασε δύο πέναλτι στην «ρώσικη ρουλέτα». Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι με τον Βερτόγκεν είχαν καταφέρει από το 13' να ανοίξουν το σκορ, ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με τον Ντρμιτς 78' να ισοφαρίσουν. Το 1-1 δεν άλλαξε ούτε στην παράταση και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι. Εκεί μίλησε ο Κρουλ και έδωσε την μεγάλη πρόκριση στην ομάδα του.