Χαλ – Τσέλσι 1-2: Μπατσουαγί και Τομόρι κρατούσαν το εισιτήριο για τους «16» (vid)

Το γρήγορο γκολ του Βέλγου επιθετικού έδειξε τον δρόμο στους Μπλε του Φρανκ Λάμπαρντ, ώστε να πάρουν την (ζόρικη) πρόκριση στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου Αγγλίας.

Η Τσέλσι έμαθε από το πάθημα των Τότεναμ και Νιούκαστλ, οι οποίες θα δώσουν επαναληπτικό αγώνα στους «32» του Κυπέλλου Αγγλίας. Παρ' ότι ζορίστηκε κατά διαστήματα, ειδικά στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Λονδίνου έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Χαλ (Championship) με 2-1 και προκρίθηκε στην φάση των «16».

Ο Μιτσί Μπατσουαγί, με σουτ όπου η μπάλα κόντραρε προτού καταλήξει στα δίχτυα, άνοιξε το σκορ μόλις στο έκτο λεπτό. Η Τσέλσι έψαξε το (δεύτερο) γκολ της ηρεμίας, αλλά δεν τα κατάφερε στο πρώτο μέρος, παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Η Χαλ ανέβασε στροφές στην επανάληψη, δημιούργησε ευκαιρίες, αλλά όλα τελείωσαν ουσιαστικά στο 64', όταν ο Ρος Μπάρκλεϊ εκτέλεσε φάουλ και ο Φικάγιο Τομόρι με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι νίκησε τον Τζορτζ Λονγκ για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν με εκτέλεση φάουλ του Καμίλ Γκροσίτσκι, στην οποία η μπάλα χτύπησε στον Ματέο Κόβασιτς και άλλαξε πορεία, ξεγελώντας τον Βίλι Καμπαγέρο (78').

Μέχρι το φινάλε, η Χαλ έχασε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει και να στείλει το ζευγάρι σε επαναληπτικό, η Τσέλσι άντεξε όπως μπόρεσε και πλέον σκέφτεται την κλήρωση της φάσης των «16».