Λίβερπουλ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-3 (vid)

Κώστας Ζάλιαρης

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ επιβλήθηκε 3-2 της Λίβερπουλ σε φιλική αναμέτρηση που διεξήχθη στην Ιντιάνα για το International Champions Cup, με τον Γιούργκεν Κλοπ να συναντά ξανά παλιούς συνεργάτες και πρώην παίκτες του.

Οι «κόκκινοι» παρουσίασαν αρκετά κενά στην άμυνα και κάπως έτσι ήρθε και το πρώτο γκολ από τρομερή ολιγωρία των μετόπισθεν των Πρωταθλητών Ευρώπης και δυνατό σουτ του Πάκο Αλκάθερ στο 3ο λεπτό της συνάντησης.

Στο 35' ήρθε η ισοφάριση από το ωραίο αριστερό τελείωμα του Χάρι Γουίλσον που σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα της Λίβερπουλ έχοντας επιστρέψει από τον δανεισμό του στη Ντέρμπι Κάουντι.

Ο Ντελάνεϊ πλασάρε σε κενή εστία από το δεύτερο δοκάρι για να βάλει ξανά μπροστά τους Βεστφαλούς στο 53' και πέντε λεπτά αργότερα ήρθε και τρίτο γκολ από την ομάδα του Φαβρ, με τον Λάρσεν να εκμεταλλεύεται τις φανερές αδυναμίες της Λίβερπουλ στην αντιμετώπιση των κινδύνων για την εστία της, σε αυτό το πολύ ανοιχτό παιχνίδι.

Το τελικό 3-2 διαμόρφωσε ο Μπρούστερ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι.