Ίνουλετς – Ζόρια 1-1: Με πέναλτι γλίτωσε τα χειρότερα πριν από την ΑΕΚ

Η Ζόρια, τέσσερις ημέρες πριν από την πρώτη κόντρα με την ΑΕΚ για το Europa League, χρειάστηκε ένα πέναλτι για να πάρει έναν βαθμό στην έδρα της Ίνουλετς (1-1).

Δεν νικάει εύκολα, αλλά χάνει και δύσκολα. Η Ζόρια, επόμενη αντίπαλος της ΑΕΚ στην φάση ομίλων του Europa League, πήρε ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Ίνουλετς και συμπλήρωσε έξι διαδοχικά ματς χωρίς ήττα (τέσσερις ισοπαλίες – δύο νίκες) στο ουκρανικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Βίκτορ Σκρίπνικ, η οποία δεν έχει βαθμό ύστερα από δύο αγωνιστικές στο Europa League (όπως, άλλωστε, και η ΑΕΚ), βρέθηκε πίσω στο σκορ από γκολ του Ντένις Γιανάκοφ (54'), ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι και, με δεύτερη εκτέλεση ύστερα από επανάληψη που υπέδειξε ο διαιτητής, ισοφάρισαν με τον Βλάντλεν Γιουρτσένκο (75'). Μετά από αυτό το αποτέλεσμα, η Ζόρια είναι μόλις όγδοη στην βαθμολογία, στο -10 από την πρωτοπόρο Ντινάμο Κιέβου.

Η σύνθεση της Ζόρια: Σεβτσένκο – Ρουφάτι (66' Ναζαρίνα), Βέρνιντουμπ, Αμπού Χανά, Τσιγκάνικς – Κομτσενόφσκι, Γιουρτσένκο, Ιβανισένια, Κοχέργκιν – Καμπάγεφ (80' Σαγιάντμανες) - Γκλάντκι.

Μάθε πού θα δεις ζωντανά όλους τους αγώνες σήμερα μέσα από το υπερπλήρες Πρόγραμμα TV του Gazzetta.