Γουλβς - Ολυμπιακός: Η ερυθρόλευκη κυριαρχία στα στατιστικά! (infographics)

Το gazzetta.gr με τη βοήθεια του SofaScore παρουσιάζει τη στατιστική απεικόνιση της αναμέτρησης του Ολυμπιακού κόντρα στη Γουλβς, η οποία δεν λέει... ψέματα για την ανωτερότητα των Ερυθρολεύκων και το άδικο αποτέλεσμα.

Είναι κάποιες φορές που οι αριθμοί λένε την αλήθεια. Ποια αλήθεια μάς είπαν χθες το βράδυ (6/8) στο «Μολινό»; Ότι ο Ολυμπιακός κοίταξε στα ίσια την Γουλβς, ότι αδίκησε τον εαυτό του κι ότι αν έβλεπες το ματς από το 50' και μετά χωρίς να ξέρεις ποια από τις δύο είναι η αγγλική ομάδα, θα έλεγες «αυτή με τα ερυθρόλευκα».

Πού υπερίσχυσε ο Ολυμπιακός

Το γράφημα του SofaScore απεικονίζει εκ των πραγμάτων τους τομείς στους οποίους οι Πειραιώτες έκαναν θραύση επί των Λύκων. Δεδομένα, το άμεσο, άκοπο γκολ από το λάθος του Αλέν και το εύστοχο πέναλτι του Χιμένες προσέδωσε κατευθείαν την ασφάλεια και την ευκαιρία στην ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο να οπισθοχωρήσει και να κλείσει τους χώρους για τον Ολυμπιακό.

(Η στατιστική σύγκριση του 90λεπτου. Credits: SofaScore)

Αυτό είχε ως συνέπεια ο Ολυμπιακός, που χρειαζόταν πάση θυσία το γκολ να επωμιστεί τα 2/3 της κατοχής, να κάνει υπερδιπλάσιες πάσες και όπως δείχνει το ραβδόγραμμα ενδιάμεσα, να κυριαρχήσει στο μεγαλύτερο μέρος της ρεβάνς.

Οι αναλυτικοί αριθμοί στις πάσες και τις μονομαχίες, πεδία στα οποία υπερτέρησε ο Ολυμπιακός:

• Πάσες 294-537
  • Επιτυχημένες πάσες 209 (71%) - 461 (86%)
  • Μακρινές μπαλιές 32/64 (46%) - 32/59 (54%)
  • Ψηλές πάσες 3/15 (20%) - 13/30 (43%)
  • Κερδισμένες μονομαχίες 45-53

Η ανωτερότητα στο δεύτερο ημίχρονο

Μπορεί η Γουλβς τυπικά να βρήκε τις πιο κλασικές ευκαιρίες, όμως και στην περίπτωση του πέναλτι που κάνει ο Αλέν στον Ποντένσε, αλλά και στο λάθος του Μπα στο δεύτερο ημίχρονο που οδήγησε στο τετ-α-τετ του Ζότα με νικητή τον Γάλλο κίπερ, οι Λύκοι δεν δημιούργησαν τις φάσεις. Επωφελήθηκαν περισσότερο από τις μοναδικές στιγμές επιπολαιότητας της ερυθρόλευκης άμυνας.

Η εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο αποτελεί τον «καθρέφτη» του 90λεπτου. Ο Ολυμπιακός, έχοντας βάλει «στο κρατούμενο» το ακυρωθέν γκολ του Καμαρά εξακολουθεί να ψάχνει το γκολ και το δικαιολογεί απόλυτα στη στατιστική. Διαρκώς η κατοχή στο 65-35%, πέρασε περισσότερο χρόνο στο επιθετικό του τρίτο από ότι η Γουλβς, σχεδόν τα διπλάσια σουτ και περισσότερα εντός στόχου, μαζί με εμφανώς υψηλό ρυθμό πρέσινγκ που δύσκολα μπορεί να αποτυπωθεί μέσω της τηλεόρασης, ακόμα και των στατιστικών.

Μακριά από τους (μη) καταλογισμούς του Μαρτσίνιακ, ο Ολυμπιακός έψαξε με αξιώσεις το μίνιμουμ του ενός γκολ, που θα του επέτρεπε να ελέγξει ξανά τις τύχες της πρόκρισης και κανείς δεν μπορεί να πει, ή να αποδείξει ότι δεν άξιζε, ή ότι τουλάχιστον δεν βάδισε στη σωστή κατεύθυνση για να το πετύχει.