Μπερντ Λένο: Ο «κακός δαίμονας» των «ερυθρολεύκων» (vid)

Ο γκολκίπερ της Αρσεναλ έχει στο παρελθόν βρεθεί αντιμέτωπος επτά φορές με παίκτες του Ολυμπιακού και έχασε μόνο τη μία. Η ασίστ του Φορτούνη στο Μπάι Αρίνα και η κόκκινη του Σεμέδο ως παίκτης της Σπόρτινγκ.

Αντίστροφα μετρά ο χρόνος για το μεγάλο ματς της Πέμπτης, όπου ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Αρσεναλ και εκτός απρόοπτου κάτω από τα δοκάρια των «κανονιέρηδων» θα βρίσκεται ο Μπερντ Λένο. Ο Γερμανός γκολκίπερ, εκτός από καλός τερματοφύλακας, έχει στα «υπέρ» του και την πολύ καλή παράδοση που διατηρεί κόντρα στους «ερυθρόλευκους» παίκτες, ανεξάρτητα αν εκείνοι υπολογίζονται ή όχι για την μεθαυριανή αναμέτρηση. Μπορεί να μην έχει «κοντραριστεί» τους Πειραιώτες, όμως κατά τη διάρκεια της καριέρας του αντιμετώπισε τους Φορτούνη, Ομάρ, Σεμέδο, Γκασπάρ και Μορ, με απολογισμό 5 νίκες, 1 ισοπαλία και μόλις 1 ήττα. Μάλιστα σε αυτά τα 7 παιχνίδια δέχθηκε μόλις 3 γκολ, αν και το ένα το «έφτιαξε» ο Φορτούνης.

*Με τον Κώστα Φορτούνη λοιπόμ συγκρούστηκε δύο φορές, όταν ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων» αγωνίζονταν στη Γερμανία. Πιο συγκεκριμένα τη σεζόν 2011/12 η Καϊζερσλάουτερν του «κάπτεν» γνώρισε 2 ήττες από τη Μπάγερ Λεβερκούζεν του 27χρονου γκολκίπερ, με 2-0 στο «Φρτιζ Βάλτερ Στάντιον» και 3-1 στο «Μπάι Αρένα». Ο διεθνής μεσοεπιθετικός έπαιξε σε όλη τη διάρκεια των αγώνων και μάλιστα ήταν εκείνος που έδωσε την ασίστ στον Ντέρστοφ, που σημείωσε το μοναδικό τέρμα της Λάουτερν στα ματς.

*Αντίθετα την περίοδο 2013/14 και η Μπραουνσβάιγκ του Ομάρ δεν έχασε μέσα-έξω από τη Λεβερκούζεν του Λένο. Στις 2 Νοεμβρίου του 2013 την κέρδισε με 1-0 έχοντας σε όλο το ματς τον Νορβηγό στο δεξί άκρο της άμυνάς της και στις 29 Μαρτίου του 2014 απέσπασε 1-1, σε έναν αγώνα όπου ο 29χρονος ήταν για 77' χαφ, οπότε και αντικαταστάθηκε.

*Στις 18 Φεβρουαρίου του 2016 ήταν η σειρά του Ρούμπεν Σεμέδο να τεθεί αντιμέτωπος με τον Γερμανό γκολκίπερ. Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας υποδέχθηκε τη Λεβερκούζεν για το Γιουρόπα Λιγκ και ηττήθηκε με 1-0, σε ένα παιχνίδι όπου ο στόπερ του Ολυμπιακού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη στο 75' και η ομάδα του τελείωσε με 10 παίκτες.

*Την επόμενη χρονιά (2016/17) βρέθηκε στη Γερμανία ο Εμρέ Μορ, εκ των νέων μεταγραφικών αποκτημάτων της ομάδας, που πάντως βρίσκεται εκτός «ερυθρόλευκης» ευρωπαϊκής λίστας. Παίκτης της Ντόρτμουντ, την 1η Οκτωβρίου του 2016, οι Βεσταφαλοί πήγαν στο Μπάι Αρίνα για να αντιμετωπίσουν τις «ασπιρίνες» του Λένο. Ο 23χρονος έπαιξε σε όλο το δεύτερο ημίχρονο εκείνου του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του με 2-0.

*«Παρελθόν» με τον Λένο έχει και ο Γκασπάρ. Στις 25 Οκτωβρίου του 2018 η Σπόρτινγκ υποδέχθηκε την Αρσεναλ και ηττήθηκε με 1-0, στο πλαίσιο των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Ο 27χρονος μπακ των Πειραιωτών αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο εκείνης της αναμέτρησης.

Bayer 04 Leverkusen vs FC Kaiserslautern 3:1 30.Spieltag 2012 Highlights