Προκρίθηκε ο Απόλλων, δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

Ο Απόλλων Λεμεσού κέρδισε για δεύτερη φορά την Αούστρια Βιέννης και πήρε την πρόκριση, ενώ η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-0 στο Βέλγιο από την Γάνδη και αποκλείστηκε.

Με δύο νίκες προκρίθηκε ο Απόλλων Λεμεσού επί της Αούστρια Βιέννης. Μετά τη νίκη με 2-1 στην Αυστρία, η ομάδα του Αυγουστή κέρδισε με 3-1 και στην Κύπρο για να πάρει πανηγυρικά την πρόκριση στα play off του Europa League, όπου θα αντιμετωπίσει την Αϊντχόφεν.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18’ με τον Μάουντο, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Γκακπέ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και ολοκλήρωσαν την ανατροπή στην επανάληψη, με τον Χαντλ να κάνει το 2-1 με αυτογκόλ στο 55’ και τον Γιαννιώτα το τελικό 3-1 στο 67’.

Η ΑΕΚ το πάλεψε όσο μπορούσε στο Βέλγιο μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα με την Γάνδη, όμως στο τέλος δεν άντεξε. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν στο 0-0, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν το γκολ της πρόκρισης στο 64’ με τον Ντεπουάτρ και να δίνουν διαστάσεις στη νίκη τους στις καθυστερήσεις, όταν οι φιλοξενούμενοι είχαν βγει στην επίθεση για την ισοφάριση. Ο Ντέιβιντ σκόραρε στο 93’ και στο 95’ για το τελικό 5-0, που στέλνει την Γάνδη στην επόμενη φάση.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια δεν είχαμε εκπλήξεις, με τα φαβορί να παίρνουν εύκολα ή δύσκολα την πρόκριση και το ζευγάρι που ξεχωρίζει στα play off να είναι εκείνο ανάμεσα στην Γουλβς και στην Τορίνο.