Europa League: Πρόκριση... θρίλερ για Ρόμα, στην κορυφή η Άρσεναλ! (vids)

Η Ρόμα σε ματς... θρίλερ επικράτησε 3-1 της Λουντογκόρετς και βρέθηκε στην επόμενη φάση του Europa League. Πρωτιά για τους Λονδρέζους.

1ος Όμιλος

Νίκη και πρωτιά για την Άρσεναλ. Οι Κανονιέρηδες επικράτησαν με 1-0 της Ζυρίχης στο «Emirates» και παρά τη νίκη της Αϊντχόφεν επί της Μπόντο Γκλιμτ στη Νορβηγία εξασφάλισε την απευθείας πρόκριση στους «16» του Europa League. Ο Τίρνεϊ στο 17' με δυνατό διαγώνιο σουτ πέτυχε το γκολ που χώρισε τις δυο ομάδες.

Η Αϊντχόφεν πήρε το διπλό στην έδρα της Μπόντο Γκλιμτ με 2-1, όμως από τη στιγμή που η Άρσεναλ νίκησε οι Ολλανδοί θα πάνε στα playoffs για τους «16» του Europa League. Oι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 36' με αυτογκόλ του Σάμπστεντ και ο Μπακαγιόκο στο 52' διπλασίασε το προβάδισμα της ομάδας του. Μέχρι τέλους το μόνο που άλλαξε είναι η έκταση του σκορ, καθώς ο Ζούγκελι στο 90+3' διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

2ος Όμιλος

Η Φενέρ πέρασε εύκολα το εμπόδιο της Ντιναμό Κιέβου στην Κρακοβία, επικράτησε 2-0 και βρέθηκε στην κορυφή του ομίλου. Βέβαια, για να έρθει η πρωτιά, χρειάστηκε η γκέλα της Ρεν. Οι Τούρκοι ήταν καλύτεροι, είχαν τον έλεγχο και άνοιξαν το σκορ στο 23ο λεπτό με τον Γκιουλέρ. Στις καθυστερήσεις του α' μέρους ο σκόρερ μοίρασε και ο Γουίλιαν διαμόρφωσε το 2-0.

H AEK ήταν αδιάφορη βαθμολογικά στη Γαλλία, είχε εξασφαλίσει την πρόκριση στο Conference, ωστόσο αυτό δεν την εμπόδισε να κάνει τη ζημιά και να αποσπάσει ισοπαλία 1-1 από τη Ρεν. Στο 16' οι Γάλλοι άνοιξαν το σκορ με Αμπλίνε. Η ομάδα της Λάρνακας αντέδρασε και στο 76' ο Ράφα Λόπες με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το 1-1.

3ος Ομιλος

Απίθανο ματς στο Ολίμπικο, με τη Ρόμα να κερδίζει δυο πέναλτι, το VAR να παίζει καταλυτικό ρόλο στην εξέλιξη και στο τέλος οι παίκτες του Μουρίνιο να παίρνουν μια σπουδαία νίκη 3-1 και παράλληλα την πρόκριση για την επόμενη φάση του Εuropa League. Οι Τζαλορόσι που ήθελαν μόνο νίκη, μπήκαν δυνατά και είχαν την πρώτη τους στιγμή στο 5′ με τον Πελεγκρίνι που έστειλε τη μπάλα άουτ. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο δεν μπορούσε να απειλήσει, οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύθηκαν και στο 42′ άνοιξαν το σκορ. Ο Ρικ πήρε τη μπάλα στο κέντρο, βρήκε χώρο, προχώρησε και με τρομερό σουτ έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με κορυφαίο τον Τζανιόλο έκαναν την ανατροπή. Ο σταρ της Ρόμα κέρδισε δυο πέναλτι (56' και 65'), με τον Πελεγκρίνι να σκοράρει ισάριθμες φορές από την άσπρη βούλα. Στο 71' οι Βούλγαροι «πάγωσαν» προσωρινά το Ολίμπικο, ο Νονάτο βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε χάρη στο VAR. Η Ρόμα δεν άφησε τη Λουντογκόρετς να ελπίζει, μιας και στο 85' ο Τζανιόλο διαμόρφωσε το 3-1.

Η Μπέτις έκανε το δικό της πάρτι, επικράτησε 3-0 της Ελσίνκι, πέτυχε την 5η νίκη στον όμιλο (έκλεισε αήττητη) και πήρε χαλαρά την πρωτιά. Ο Αϊτόρ με δυο γκολ στο 20ο λεπτό και στο 40ο έδωσε προβάδισμα, με τον Φεκίρ στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το 3-0.

4ος Όμιλος

Η Μπράγκα έκανε το καθήκον της επικρατώντας με 2-1 της Μάλμε στην Πορτογαλία όμως η νίκη της αυτή δεν στάθηκε αρκετή για να της δώσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League. Οι παίκτες του Ζόρζε προηγήθηκαν με 2-0 με τα γκολ του Χόρτα στο 36' και Ντζαλό στο 55' πριν μειώσει ο Σεϊντιού στο 77' για τους Σουηδούς, έφτασαν έτσι τους 10 βαθμούς όμως η Ουνιόν Βερολίνου τερμάτισε με 12 και πήρε η ίδια την δεύτερη θέση.
Οι Γερμανοί ταξίδεψαν στο Βέλγιο για να αντιμετωπίσουν την άλλη Ουνιόν του ομίλου, αυτή του Σεν Ζιλουάζ και πήραν τη νίκη απέναντι στους βαθμολογικά αδιάφορους αντιπάλους τους με 1-0. Το γκολ χάρη στο οποίο οι Βερολινέζοι δεν χρειάστηκε να έχουν το νου τους στο άλλο ματς του ομίλου πέτυχε ο Μίτσελ στο έκτο λεπτό.

Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ - Ουνιόν Βερολίνου 0-1
Μπράγκα - Μάλμε 2-1