Φιορεντίνα - Γουέστ Χαμ: Άνοιξε το σκορ με πέναλτι ο Μπενραχμά, ισοφάρισε με γκολάρα ο Μποναβεντούρα (vid)

Ισοφάρισε ο Μποναβεντούρα

Στο 58ο λεπτό του τελικού του Conference League ο Μπιράγκι βρήκε την μπάλα με το χέρι στην περιοχή της Φιορεντίνα και ο Μπενραχμά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ για τη Γουέστ Χαμ. Ισοφάρισε με γκολάρα ο Μποναβεντούρα.

Δυο γκολ σε πέντε αγωνιστικά λεπτά στον τελικό του Conference League στην Πράγα. Στο 58' ο έμπειρος Μπιράγκι έκανε... αφελές χέρι σε μονομαχία με τον Μπόουεν μέσα στην περιοχή της Φιορεντίνα, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι σε δεύτερο χρόνο έπειτα από «on field review» και ο Μπενραχμά στο 62' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ για τη Γουέστ Χαμ.

Οι Βιόλα βρήκαν άμεση απάντηση, ύστερα από μόλις πέντε λεπτά. Στο 67' ο Γκονζάλες με κεφαλιά έστρωσε την μπάλα στον Μποναβεντούρα, ο οποίος με φανταστικό σουτ στην κίνηση ισοφάρισε σε 1-1. O έμπειρος χαφ είναι ο γηραιότερος Ιταλός σκόρερ σε ευρωπαϊκό τελικό (33 ετών, 289 ημερών) μετά τον 36χρονο Πάολο Μαλντίνι στον τελικό του Champions League το 2005.