Πορτογαλία - Ισραήλ: Πρώτα φάουλ στα... πουλιά, μετά γκολ ο Κριστιάνο Ρονάλντο (vids)

Βασίλης Τεμπέλης
Ο Κριστιάνο Ρονάλντο σκόραρε το 104ο γκολ του με την Πορτογαλία μειώνοντας στα πέντε από τον Αλί Νταεΐ, ενώ λίγα λεπτά πιο πριν η εκτέλεση φάουλ ήταν απελπιστικά άστοχη.

Η Πορτογαλία υποδέχτηκε το βράδυ της Τετάρτης (9/6) το Ισραήλ σε φιλική αναμέτρηση, η οποία αποτέλεσε την πρόβα τζενεράλε της για το Euro που ξεκινά σε λίγες ώρες. Ο Μπρούνο Φερνάντες άνοιξε το σκορ για τη Σελεσάο στο 42ο λεπτό, ενώ στο 44ο ο Κριστιάνο Ρονάλντο διεύρυνε το προβάδισμα των γηπεδούχων σε 2-0.

Αυτό ήταν το 104ο γκολ του CR7 με την εθνική ομάδα της πατρίδας του, μειώνοντας στα πέντε τη διαφορά από τον Αλί Νταεΐ. Ο 52χρονος σήμερα Ιρανός παραμένει με 109 γκολ ο κορυφαίος σκόρερ σε επίπεδο εθνικών ομάδων.

Προηγουμένως, στο 41' και ενώ το ματς ήταν στο 0-0, ο Κριστιάνο Ρονάλντο εκτέλεσε απευθείας φάουλ από μακρινή απόσταση, με το αποτέλεσμα να είναι απογοητευτικό. Δείτε την εκτέλεση του 36χρονου: