Προκριματικά EURO 2020: Πρόκριση για Σουηδία, πολύ κοντά Δανία, Ελβετία (vids)

Οι Σουηδοί νίκησαν εκτός έδρας τη Ρουμανία και πήραν το εισιτήριο για τα τελικά του Euro, ενώ ένα βήμα πιο κοντά είναι οι Δανία και Ελβετία μετά τις νίκες επί Γιβραλτάρ και Γεωργίας αντίστοιχα.

4ος ΟΜΙΛΟΣ
Η Δανία υποδέχθηκε το Γιβραλτάρ έχοντας εκ των προτέρων σίγουρους τους τρεις βαθμούς και η επιβεβαίωση ήρθε με το 6-0, το οποίο κράτησε τους Ρόλιγκανς στην 1η θέση του ομίλου. Το σκορ άνοιξε στο 12' ο Σκοβ και το 1-0 έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου, για να έρθουν όλα μαζεμένα στο δεύτερο: 2-0 από τον Γκίτκιερ στο 47', 3-0 από τον Μπράιτβαϊτε στο 51', 4-0 ξανά από τον Σκοβ στο 64', 5-0 από τον Ερικσεν στο 85' και 6-0 από τον ίδιο παίκτη στις καθυστερήσεις. Ετσι, οι Δανοί παρέμειναν στο +1 από τη 2η Ελβετία, η οποία με το γκολ του Ιτεν στο 77' νίκησε με 1-0 τη Γεωργία. Παρ' όλα αυτά, η υπόθεση πρόκριση δεν έχει κριθεί σε αυτό το γκρουπ, αφού την τελευταία αγωνιστική η Δανία πάει στην Ιρλανδία, η οποία είναι στο -3 και θα τα δώσει όλα για να ανατρέψει την κατάσταση.

6ος ΟΜΙΛΟΣ
Το Ρουμανία - Σουηδία ήταν η ματσάρα της βραδιάς, αφού οι γηπεδούχοι ήταν στην 3η θέση και στο -1, πράγμα που σημαίνει ότι το ματς ήταν τελικός. Και αυτοί που πανηγύρισαν, τελικά, ήταν οι φιλοξενούμενοι! Με γκολ του Μάρκους Μπεργκ στο 18' οι Σουηδοί πήραν το προβάδισμα και στο 34' ο Κουάισον έγραψε το 0-2, το οποίο έμεινε ως το τέλος. Ετσι, η Σουηδία πήγε στο +4 μία αγωνιστική πριν το φινάλε και εξασφάλισε το εισιτήριο για τα τελικά του Euro. Εκεί όπου βρίσκεται εδώ και καιρό η Ισπανία, η οποία υποδέχθηκε τη Μάλτα και δεν τη λυπήθηκε καθόλου... Τελικό αποτέλεσμα 7-0, με τους Ιβηρες να ανοίγουν το σκορ με τον Μοράτα στο 23', να κάνουν το 2-0 με τον Καθόρλα στο 41' και να "πυροβολούν" στο β' μέρος: Ο Τόρες το 3-0 στο 62', ο Σαράμπια το 4-0 στο 63', ο Ολμο το 5-0 στο 69', ο Μορένο το 6-0 στο 71', ο Νάβας το 7-0 στο 85'.