Euro 2020: Προκρίθηκε η Ρωσία, εύκολα η Ολλανδία! (vids)

H Ρωσία πέρασε στο ρελαντί από την Κύπρο, επικράτησε 5-0 και σφράγισε το εισιτήριο για το Euro 2020. Στην κορυφή η Ολλανδία, ανάσα για Ουγγαρία.

9ος ΟΜΙΛΟΣ
Βέλγιο, Ιταλία και από το βράδυ της Κυριακής και η Ρωσία! Οι Ρώσοι έκαναν τα πάντα υπέροχα στο ΓΣΠ, οι Κύπριοι όλα λάθος και το 5-0 έδωσε στους φιλοξενούμενους το εισιτήριο για τα τελικά του Euro 2020.
Στο 1′ η Ρωσία είχε δοκάρι και στο 8′ με τον Τσερίσεφ άνοιξε το σκορ. Στο 23′ ο Οζντόεβ μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναγή διπλασίασε τα γκολ των φιλοξενούμενων. Ο Λαϊφης αποβλήθηκε στο 28' και κάπου εκεί τελείωσαν όλα! Εφιαλτικό το τελευταίο δεκάλεπτο για την Κύπρο, στο 79' ο Τζιούμπα πέτυχε το 3-0, ενώ στο 89' ο Γκολόβιν σημείωσε το 4-0. Στις καθυστερήσεις ο Τσερίσεβ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

3ος ΟΜΙΛΟΣ
Στο +3 από την 3η Β. Ιρλανδία παρέμεινε η Ολλανδία, η οποία πέρασε από τη Λευκορωσία νικώντας με 2-1. Η ομάδα του Ρόναλντ Κούμαν άνοιξε το σκορ στο 32' με τον Βαϊνάλντουμ και ο ίδιος ήταν που βρήκε δίχτυα και στο 41', γράφοντας το 0-2. Στο δεύτερο μέρος η Λευκορωσία μπήκε κάπως καλύτερα και μείωσε στο 54' με τον Ντράγκουν, αλλά ως εκεί. Οι Οράνιε κράτησαν το σκορ, πήραν τους τρεις βαθμούς και είναι ακόμη πιο κοντά στο Euro 2020.

5ος ΟΜΙΛΟΣ
Επειτα από δυο διαδοχικές ήττες (Κροατία, Σλοβακία) η Ουγγαρία επικράτησε 1-0 του Αζερμπαϊτζάν εντός έδρας και βρέθηκε ξανά στη 2η θέση της βαθμολογίας, αλλά με ματς περισσότερο από Σλοβακία που είναι στην 3η θέση. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Κοχρουτ στο 10ο λεπτό. Βέβαια, οι Αζέροι έχουν τρομερά παράπονα από τη διαιτησία, μιας και στο τέλος ακυρώθηκε λανθασμένα το γκολ του Μουσταφάντζε. Ο διαιτητής Χίγκλερ είδε... χέρι, αλλά ο παίκτης των φιλοξενούμενων έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με το στήθος.

Ουγγαρία - Αζερμπαϊτζάν 1-0