Τρελό καρέ ο Κριστιάνο, πεντάρες Αγγλία, Πορτογαλία (vid)

Ο Κριστιάνο έφτασε τα 93 γκολ με την Εθνική και κυνηγάει το απόλυτο ρεκόρ. Ματσάρα και 5-3 η Αγγλία το Κόσοβο. Φοβερό 4-2 η Αλβανία την Ισλανδία. Νίκες για Γαλλία, Τουρκία, Σερβία, Τσεχία.

1ος ΟΜΙΛΟΣ
Ηταν η μεγάλη έκπληξη των πρώτων αγωνιστικών. Το Κόσοβο μάλιστα πήγε να παίξει στην Αγγλία, έχοντας απίστευτο αήττητο 17 αγώνων (επίσημα, φιλικά). Είχαν προηγηθεί κιόλας οι νίκες με Βουλγαρία, Τσεχία. Και έγινα ματσάρα. Το φοβερό ήταν ότι οι Κοσοβάροι ξεκίνησαν με τρελό γκολ στα 35 δευτερόλεπτα, έπειτα από λάθος του Κιν και πλασέ του Μπερίσα. Μόνο το Σαν Μαρίνο το 1993 είχε σκοράρει πιο γρήγορα (8,3 δεύτερα) απέναντι στους Αγγλους. Ωστόσο, η χαρά των Κοσοβάρων κράτησε λίγο, καθώς το ημίχρονο τους βρήκε να έχουν δεχτεί πέντε γκολ, με τον Στέρλινγκ να ισοφαρίζει (8') και να μοιράζει δύο ασίστ (19' Κειν, 44' Σάντσο). Ο Σάντσο που βρήκε ακόμα ένα τέρμα (45'+1') είχε φροντίσει και για το αυτογκόλ του Βοϊβόντα (38').

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά. Το φαλτσαριστό του Μπερίσα (49') και το πέναλτι του Μουρίκι (55') ανησύχησαν τους γηπεδούχους, μειώνοντας σε 5-3. Ο Κέιν αστόχησε σε πέναλτι, ο Στέρλινγκ σημάδεψε το δοκάρι και μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε το σκορ. Με την ήττα του το Κόσοβο έπεσε στην 3η θέση, μιας και η Τσεχία που καθάρισε 0-2 (54' Σούτσεκ, 58' Μάζοπουστ) στο Μαυροβούνιο, ανέβηκε 2ο στο -3 από την Αγγλία, που όμως έχει παιχνίδι λιγότερο.

2ος ΟΜΙΛΟΣ
Μυθικό καρέ έκανε ο Ρονάλντο, οδηγώντας την Πορτογαλία στο 1-5 επί της Λιθουανίας και στο -5 (ματς λιγότερο) από την κορυφή. Ο CR7 που μετράει πλέον 93 γκολ σε 160 αγώνες με το εθνόσημο, έβαλε για δεύτερη φορά τέσσερα γκολ με την Εθνική (7' πεν., 62', 65', 76'). Επίσης έφτασε τα οκτώ χατ τρικ με την Πορτογαλία (24 έχουν υπάρξει συνολικά στην ιστορία της χώρας) και τα 54 συνολικά στην καριέρα του. Τώρα ο Κριστιάνο κυνηγάει τα 109 γκολ του Ιρανού, Αλί Νταεΐ, που είναι και ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία σε εθνικό επίπεδο. Ο Καρβάλιο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Την ίδια ώρα η Σερβία έκανε τη δουλειά της με το 1-3 στο Λουξεμβούργο (66' Τούρπελ – 36', 78' Μίτροβιτς, 55' Ράντονιτς) και παρέμειναν ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης.

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Διπλό πρόκρισης για την Τουρκία, η οποία επικράτησε 4-0 εκτός έδρας της Μολδαβίας! Οι Τούρκοι ήταν εξαιρετικοί και συγκατοικούν σην κορυφή με τη Γαλλία. Στο 37' ο Τοσούν άνοιξε το σκορ, ενώ στο 57' ο Τούρουτς σημείωσε το 2-0. Στο 79' ο Τοσούν πέτυχε το 3-0 και στο 88' ο Γιαζίτσι διαμόρφωσε το 4-0.

Οι Γάλλοι με πολλές απουσίες, αλλά και αλλαγές στο βασικό σχήμα δε δυσκολεύθηκαν να νικήσουν την Ανδόρα, επικρατώντας 3-0. Ετσι, με πέντε νίκες διατηρήθηκαν στην κορυφή με την Τουρκία. Ο Κομάν άνοιξε το σκορ στο 18', με τον Γκριζμάν να χάνει πέναλτι στο 28'. Ο Λενγκλέ στο 52' πέτυχε το 2-0, ενώ στις καθυστερήσεις ο Μπεν Γιεντέρ διαμόρφωσε το 3-0.

Ματσάρα στο Ελμπασάν, με την Αλβανία να κερδίζει την Ισλανδία 4-2, να της βάζει εμπόδια στον δρόμο για το Euro, ενώ παράλληλα διατήρησε ελπίδες πρόκρισης. Ο Ντερμάκου στο 32' άνοιξε το σκορ, ενώ στο 47' ο Σίγκουρντσον έφερε το ματς στα ίσα. Ο Χισάι στο 52' πέτυχε το 2-1, αλλά στο 58' ο Σίγκμπορσον σημείωσε το 2-2. Η Αλβανία πίεσε, ο Ρόσι στο 79΄ πέτυχε το 3-2 και στο 82' ο Τσικαλέσι διαμόρφωσε το 4-2.

Μολδαβία - Τουρκία 0-4
Γαλλία - Ανδόρα 3-0
Αλβανία - Ισλανδία 4-2