Νησιά Φερόε, Λιχτενστάιν και από σήμερα... Ελλάδα

Από τα τέλη του 2005 και μετά η «Σκουάντρα Ατζούρα» έχει σημειώσει 3 ή και περισσότερα γκολ σε επίσημο ματς στο ημίχρονο, κόντρα σε ισάριθμες ομάδες

Αρνητική ιστορία γράφει η Εθνική μας. Η «γαλανόλευκη» χάνει 3-0 στο ημίχρονο από την Ιταλία και μέχρι πρότινος, από τον Οκτώβριο του 2005 ως σήμερα, μόνο δύο ομάδες είχαν δεχθεί 3 ή και περισσότερα γκολ από την «Σκουάντρα Ατζούρα» σε επίσημο ματς στα πρώτα 45'.

Πρόκειται για το Λιχτενστάιν και τα Νησιά Φερόε, από δύο φορές. Πλέον γίναμε τρεις και δεν το λες και... τιμητικό.

Εξάλλου τρία γκολ στα πρώτα 33 λεπτά αγώνα η Εθνική έχει να δεχτεί εδώ και 32 χρόνια. Από τις 14 Οκτωβρίου 1987 όταν έχανε 3-0 στην Πολωνία στο 15ο λεπτό (4' Ντέταρι, 12' Μπόγκναρ, 15' Μπόντα).

Τέλος τα τρία γκολ που έχει δεχτεί η Εθνική στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της, είναι ισοφάριση του αρνητικού ρεκόρ της ιστορίας της. Είχε συμβεί για πρώτη και μοναδική φορά πριν από 59 χρόνια (20.11.1960), Ελλάδα - Γερμανία 0-3 (10' Ντόρφελ, 30' Μπρουλς, 43' Χάλερ).