Φινλανδία - Βοσνία 2-0: Επιασε κορυφή με Πούκι!

Με δυο γκολ του Πούκι η Φινλανδία επικράτησε εύκολα της Βοσνίας 2-0 και βρέθηκε στην κορυφή του ομίλου της Εθνικής μας, αλλά με ματς περισσότερο. Πρώτη νίκη για Αρμενία.

Επειτα την ήττα της πρεμιέρας από την Ιταλία, η Φινλανδία βρίσκει το δρόμο της επιτυχίας. Διπλό στο Ερεβάν επί της Αρμενίας και νίκη 2-0 κόντρα στη Βοσνία, με την ομάδα του Κάνερβα να πιάνει την Ιταλία στην κορυφή του ομίλου, αλλά με ματς περισσότερο. Η έδρα αποδείχθηκε σύμμαχος για τους Φινλανδούς, έμειναν δέκατο ματς αήττητοι και μπήκαν πολύ δυνατά στη μάχη της πρόκρισης στα τελικά του Euro 2020. Στον αντίποδα, οι Βόσνιοι έμειναν στους τέσσερις βαθμούς δείχνοντας παράλληλα πως έχασαν το καλό μομέντουμ του Νations League. Κακό το α΄ μέρος, με ελάχιστες φάσεις, όπου ξεχώρισε η χαμένη ευκαιρία του Φορσέλ. Οι Φινλανδοί μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 56' άνοιξαν το σκορ. Ο Πούκι άδειασε τον Σούνιτς και με εντυπωσιακό τελείωμα πέτυχε το 1-0. Ο φορ της Νόριτς με άψογο πλασέ στο 68' από ασίστ του Λουντ διαμόρφωσε το 2-0.

Πρώτη νίκη για την Αρμενία στον όμιλο, αφού επικράτησε 3-0 του Λιχτενστάιν. Ο Γκαζαριάν στο 2΄ πέτυχε το 1-0, ο Καραπετιάν σφράγισε τη νίκη στο 18' σημειώνοντας το 2-0. Ο Μπαρσεγκιάν στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 3-0.