Η Μπαρτσελόνα κατέκτησε το Champions League στις Γυναίκες (vid)

Η Μπαρτσελόνα αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης, αφού διέλυσε στον τελικό της Τσέλσι με 4-0 στο Στάδιο "Gamla Ullevi" του Γκέτεμποργκ.

Η Μπαρτσελόνα αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης, αφού με τέσσερα γκολ στο πρώτο μέρος, διέλυσε την Τσέλσι με 4-0 και κατέκτησε το Champions League, στο Στάδιο "Gamla Ullevi" του Γκέτεμποργκ. Μπήκε πολύ δυνατά, είχε δοκάρι στα 30 δευτερόλεπτα και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό ήταν μπροστά στο σκορ. Το αυτογκόλ της Γερμανίδας Μέλανι Λόιπολτς έδωσε αυτοπεποίθηση στις Ισπανίδες που έκαναν ό,τι ήθελαν. Από το σημείο του πέναλτι, η Πουτέγιας πέτυχε το 2-0 για την Μπαρτσελόνα στο 14ο λεπτό, ενώ η Μπονμάτι στο 21΄ και η Γκρέιαμ Χάνσεν στο 36' διαμόρφωσαν το 4-0. Ετσι, οι «μπλαουγκράνα» έγιναν η πρώτη ισπανική ομάδα που κατακτά τον τίτλο του Champions League γυναικών, πετυχαίνοντας μάλιστα και τη μεγαλύτερη νίκη από τη σεζόν 2009-10.