Η Ντιναμό Κιέβου πίεζε για την ισοφάριση και ο Μέσι μάρκαρε με τα… μάτια (vid)

Κώστας Τόπας

Την ώρα που ο αντίπαλος περνούσε μπροστά στα μάτια του, ο Λιονέλ Μέσι δεν θέλησε να τον μαρκάρει, περπατώντας αδιάφορα στο χορτάρι στο 92ο λεπτό της αναμέτρησης...

Η Μπαρτσελόνα πήρε τη νίκη με 2-1 με την Ντιναμό Κιέβου, ωστόσο ο Λιονέλ Μέσι δεν ήταν ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης παρά το γεγονός ότι βρήκε μία φορά δίχτυα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Ο Αργεντινός άσος των «μπλαουγκράνα» ψάχνει ακόμα το πρώτο του γκολ στη σεζόν σε κανονική ροή παιχνιδιού, καθώς μετράει 5 τέρματα στη φετινή σεζόν με Μπαρτσελόνα κι εθνική Αργεντινής, όλα με εκτέλεση πέναλτι.

Κατά τη διάρκεια του αγώνα με τους Ουκρανούς, ο τηλεοπτικός φακός «συνέλαβε» τον Λιονέλ Μέσι να μαρκάρει με τα... μάτια. Ο μέσος της Ντιναμό Κιέβου, Ολεξάντρ Αντριέφσκι αφού έγινε αποδέκτης της μπάλας στη συνέχεια πέρασε ανενόχλητος μπροστά από τον 33χρονο μεσοεπιθετικό της Μπαρτσελόνα και έβγαλε την ομάδα του στην επίθεση.

Βέβαια, το συγκεκριμένο στιγμιότυπο καταγράφθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να είχαν «χτυπήσει» την Μπαρτσελόνα και να έφευγαν με τον βαθμό της ισοπαλίας. Τελικά όμως η ομάδα του Κούμαν πήρε τη νίκη και έτσι αυτή η... αδιαφορία του Μέσι να μαρκάρει τον αντίπαλο του στο φινάλε, δεν κόστισε.