Μάντσεστερ Σίτι: Περισσότερες τελικές στη Μαδρίτη... απ' ολες τις αγγλικές ομάδες!

Κώστας Ζάλιαρης

Η Σίτι του Πεπ ήταν θαρραλέα και πήρε αυτό που ουσιαστικά άξιζε στη Μαδρίτη απέναντι στη Ρεάλ, κάνοντας μόνη της όσες τελικές προσπάθειες είχαν συνολικά οι υπόλοιπες τρεις αγγλικές ομάδες στα πρώτα τους ματς των «16» του φετινού Champions League!

Build A Bet στο Άρσεναλ - Ολυμπιακός. Ένας αγώνας – πολλές αγορές – ένα στοίχημα. |21+

Οι «πολίτες» έκαναν μεγάλη ανατροπή απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης φτάνοντας στο τελικό 2-1 με γκολ στο 78ο και το 82ο λεπτό της αναμέτρησης από τους Ζέσους και Ντε Μπρόινε, με τον Βέλγο να φτιάχνει και το τέρμα του Βραζιλιάνου και ν' αποδεικνύει γι' ακόμα μια φορά πως είναι... πραγματικός «μαέστρος».

Κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι έκανε τρομερά αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Κουρτουά, σε όλο το ματς η αγγλική ομάδα είχε 8 τελικές στην εστία στο «Σαντιάγο Μπερναμπέου».

Αυτός ο αριθμός είναι ίσος με τις τελικές on target που είχαν μαζί οι υπόλοιποι τρεις εκπρόσωποι της Αγγλίας (Τσέλσι, Λίβερπουλ, Τότεναμ) στις αναμετρήσεις τους με τις Μπάγερν Μονάχου, Ατλέτικο Μαδρίτης και Λειψία!