Μπριζ - Παρί Σεν Ζερμέν 0-5: Με Μπαπέ έτοιμη για τους «16» (vid)

Η Παρί έκανε… πάρτι στο Βέλγιο και με τον Μπαπέ να κάνει χατ τρικ σε ένα ημίχρονο και τον Ντι Μαρία να μοιράζει 3 ασίστ διάλυσε με 5-0 την Μπριζ.

Η Παρί ήταν εντυπωσιακή στο Βέλγιο, διέλυσε με 5-0 την Μπριζ και ουσιαστικά πανηγύρισε την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι Παριζιάνοι κυριάρχησαν από το πρώτο λεπτό, όμως ξέσπασαν στο δεύτερο ημίχρονο, όταν μπήκε ο Μπαπέ στο ματς για να κάνει χατ τρικ!

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7’ με τον Ικάρντι και είχαν τον έλεγχο στη συνέχεια. Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μπαπέ πήρε τη θέση του Τσούπο-Μότινγκ και 9’ αργότερα έκανε το 0-2 στο 61’ για να τελειώσει τα πάντα. Στο 63’ ήταν η σειρά του Ικάρντι να βρει ξανά δίχτυα για το 0-3 ύστερα από ασίστ του Μπαπέ, πριν ο τελευταίος κάνει το 0-4 στο 79’. Στο 83’ ο νεαρός Γάλλος έκανε χατ τρικ έπειτα από υπέροχη ασίστ του Ντι Μαρία, την τρίτη του στο παιχνίδι!

Μπριζ (Φιλίπ Κλεμόν): Μινιολέ, Σόμπολ (80’ Άλβαρες), Ντέλι, Μάτα, Μέχελε, Ντιατά, Βάνακεν, Ντε Κετελέρε (57’ Οκερέκε), Ντένις (76’ Οπεντά), Ταού

Παρί (Τόμας Τούχελ): Νάβας, Μενιέ, Τιάγκο Σίλβα, Κιμπέμπε, Μπερνάτ, Βεράτι, Μαρκίνιος, Ερέρα (72’ Ντιαλό), Ντι Μαρία, Τσούπο-Μότινγκ (52’ Μπαπέ), Ικάρντι (65’ Παρέδες)