Σεβίλλη - Λιλ 1-2: Τρελό διπλό και φουλ για... πρόκριση! (vid)

Η Λιλ πάγωσε τους Σεβιλιάνους εκτός έδρας, επικράτησε 2-1 της Σεβίλλης και βρέθηκε στη 2η θέση και πιο κοντά στην πρόκριση στους «16».

Το απόλυτο φαβορί για την πρόκριση ένα βήμα πριν τον... αποκλεισμό! Η Σεβίλλη γνώρισε εντός έδρας ήττα 2-1 από τη Λιλ και βρέθηκε στην τελευταία θέση. Αντίθετα, οι Λιλουά με την πρώτη νίκη στον όμιλο είναι στη 2η θέση κι έχουν τη μοίρα στα... πόδια τους. Μπορεί στη Ligue 1 να μην πείθουν, αλλά στο Champions League οι Γάλλοι αποδεικνύονται πολύ σκληροί για να πεθάνουν. Η Σεβίλλη άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Οκάμπος, αλλά η συνέχεια αποδείχθηκε εφιαλτική. Στο 43' ο Ντέιβιντ με πέναλτι πέτυχε το 1-1 και στο 51ο λεπτό ο Ικονέ διαμόρφωσε το 2-1.

Σεβίλλη (Ζουλιέν Λοπετέγκι): Mπόνο, Νάβας, Κούντε, Ντιέγκο Κάρλος, Ακούνια, Φερνάντο, Ντιλέινι (57' Λαμέλα),Τόρες, Σούσο (57' Χορδάν), Οκάμπος, Μιρ (57' ΕνΝεσίρι)

Λιλ (Ζοσλέν Γκουρβενέκ): Γκρμπιτς, Τσέλικ, Ντιαλό, Φόντε, Μεντάβα, Αντρέ, Σάντσες, Ικονέ, Γουεά, Μπαμπά, Νταβίντ