Λίβερπουλ - Μίλαν: Γκολ και χαμένο πέναλτι οι Κόκκινοι (vid)

Νίκος Κικίδης

Εκρηκτικό ξεκίνημα στο «Άνφιλντ» με τον Άρνολντ να ανοίγει το σκορ νωρίς για τη Λίβερπουλ (9΄) και τον Σαλάχ να αστοχεί σε πέναλτι πέντε λεπτά αργότερα.

Η Λίβερπουλ ξεκίνησε με... φούρια απέναντι στη Μίλαν με τον Αλεξάντερ Άρνολντ να ανοίγει το σκορ μόλις στο 9' έπειτα από σουτ που κόντραρε πάνω στον Τομόρι και κατέληξε στο βάθος της εστίας.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Σαλάχ είχε την ευκαιρία να γράψει το 2-0 από την άσπρη βούλα και να δώσει ασφαλές προβάδισμα στους γηπεδούχους, όμως ο Μενιάν απέκρουσε και κράτησε όρθιους τους Ροσονέρι.

Μάλιστα αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά σε 19 εκτελέσεις που ο Αιγύπτιος δεν καταφέρνει να σκοράρει από την άσπρη βούλα φορώντας την κόκκινη φανέλα, με την πρώτη να σημειώνεται τον Οκτώβριο του 2017 απέναντι στην Χάντερσφιλντ.