Νέφτσι Μπακού - Ντιναμό Τιφλίδας 2-1: Οι Αζέροι αντίπαλοι του Ολυμπιακού στο β' προκριματικό του Champions League (vids)

Η Νέφτσι νίκησε και στο Μπακού με το ίδιο σκορ (2-1) την Ντιναμό Τιφλίδας και θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο δεύτερο προκριματικό γύρο του Champions League.

Η Νέφτσι είχε κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο δεύτερο προκριματικό του Champions League από την Τιφλίδα. Είχε κερδίσει (1-2) στις 7 Ιουλίου την πρωτεύουσα της Γεωργίας την Ντιναμό και... τελείωσε τη δουλειά στο Μπακού.

Με το ίδιο σκορ μάλιστα. Η Νέφτσι θα είναι η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο δεύτερο προκριματικό της διοργάνωσης. Το πρώτο ματς είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί στις 21 Ιουλίου (22:00) στο Φάληρο και η ρεβάνς στις 27 ή στις 28 στο Μπακού.

Κι όμως οι Γεωργιανοί άνοιξαν το σκορ στο Μπακού. Σε μια απίστευτη φάση, στην οποία η μπάλα βρήκε δύο φορές στο δοκάρι, τελικά αυτή κατέληξε στα δίχτυα. Αφού η άμυνα της Νέφτσι δεν μπόρεσε ν' απομακρύνει, ο Μίλαν Ράντιν στο 51ο λεπτό άνοιξε το σκορ στην πρωτεύουσα του Αζερμπαϊτζάν.

Η απάντηση της Νέφτσι δεν άργησε να έρθει. Ο γκολκίπερ της Ντιναμό, Κβασχάτζε άνοιξε το κοντρόλ, έχασε την μπάλα και υπέπεσε σε πέναλτι. Ο Έμιν Μαχμούντοβ στο 57ο λεπτό ευστόχησε και ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Ναμίτς Αλασγκάροβ μετά την Τιφλίδα, σκόραρε και στο Μπακού. Πανέμορφο γκολ, ωραίο παίξιμο με την πλάτη και εκπληκτικό τελείωμα. Έτσι διαμόρφωσε το τελικό σκορ της νίκης (2-1) της Νέφτσι.

H ενδεκάδα της Νέφτσι: Μαμάντοβ, Στάνκοβιτς, Εμπότζ, Τσελίκ, Μπουλούντοβ, Μαχμούντοβ, Κανέ, Μπουρζίν(76' Νατσάφοβ), Λαουάλ, Αλασγκάροβ (90+3' Αμπάσοφ), Μέσα Κόλι (71' Χαραμίτς) .